Kłopoty alergików

Kłopoty alergików

Kwitną drzewa i kwiaty, świat na dobre przebudził się z zimowego letargu – zawitała wiosna uważana za najpiękniejszą porę roku. Niestety, dla coraz liczniejszej grupy osób jej nadejście oznacza katar i zaczerwienione oczy… To bowiem także czas szczególnego nasilenia się dolegliwości alergicznych.

u kobiet, u dzieci natomiast – u chłopców. Nasilenie alergii z wiekiem też bywa zmienne – niekiedy objawy słabną, w innych przypadkach nasilają się…

Objawy alergii
Jest ich bardzo dużo: oczywiście dominuje kichanie, katar i pieczenie oczu. Dalej wymienić można świąd skóry, jej obrzęki i zmianę koloru, wysypki i łzawienie. Są to więc dolegliwości stosunkowo łagodne, choć uciążliwe i po dłuższym czasie chory odczuwa zmęczenie psychiczne, a także wyraźny spadek kondycji fizycznej. Ale w niektórych przypadkach dochodzą do tego częste zawroty głowy, skoki ciśnienia, bóle głowy i migreny, zmienność nastrojów, ataki paniki, bóle mięśni i duszności, utrata powonienia i krwawienie z nosa, suchość skóry, zapalenia jelit. W najpoważniejszych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego (dotyczy to głównie alergii na leki i na jad owadów – patrz str. 15), a nawet śmierci. Większość dolegliwości pojawia się bezpośrednio po zetknięciu z alergenem, ale są wyjątki: w przypadku niektórych metali, na przykład niklu, u uczulonych dopiero po kilku dniach od kontaktu skóry z uczulającą substancją może pojawić się swędząca czerwona wysypka.

Kalendarz alergika
Od pewnego czasu alergicy o pyleniu najczęściej uczulających roślin mogą dowiedzieć się z prognozy pogody, pojawiło się także sporo serwisów internetowych (np. www.kichacze.pl), na których na bieżąco uaktualniane są informacje na ten temat. Znając przyczynę naszych dolegliwości, można uniknąć przynajmniej części kłopotów, zaplanować wakacje lub zacząć profilaktykę. Według kalendarzy opracowanych na bieżący rok, luty i marzec były okresem zwiększonego pylenia olchy i leszczyny, w marcu pylić zaczęły wierzby, w kwietniu brzozy, graby, topole (i wciąż wierzby), maj i czerwiec będą porą pylenia dębów, traw i zbóż, lipy i pokrzywy (te dwie ostatnie dominować będą też w miesiącach wakacyjnych). Grzyby z rodzaju aspergilus najaktywniejsze są od stycznia do marca, a następnie pod koniec roku, zaś kurz najbardziej uczula od października do mniej więcej końca grudnia. Ogólnie w Polsce, która ze względu na położenie uchodzi za jeden z najbardziej obfitujących w alergeny krajów Europy, wyróżnia się 3 podstawowe sezony alergii wziewnych: wczesnowiosenny (pyłki drzew liściastych), wczesnoletni (trawy) i późnoletni (chwasty).

Badania i testy
Nawet najlżejsze dolegliwości alergiczne powinny być skonsultowane z alergologiem. Objawy nieleczone z czasem zaczną się bowiem nasilać – obrzęk błon śluzowych nosa pogłębia się, utrudniając oddychanie i spokojny sen, możemy też zacząć tracić powonienie, oddychanie przez usta (w przypadku zatkanego nosa) może doprowadzić z kolei do zmian zapalnych w gardle i wysychania śluzówki. W efekcie dolegliwości mogą się przekształcić w regularną astmę.
Badanie alergologiczne najczęściej koncentruje się na przeanalizowaniu trybu życia i zwyczajów pacjenta (gdzie i kiedy występują objawy, jaką ma dietę, na czym śpi), co pozwala ustalić grupę alergenów odpowiedzialnych za chorobę, a następnie przeprowadzić próbę odczynu skórnego. Zdarza się jednak często, że chory cierpi na mieszane formy alergii: z jednej strony jest uczulony na przykład na pyłki traw, z drugie w sypialni szkodzą mu roztocza. W takich przypadkach niekiedy potrzebne są i testy skórne, i radioimmunologiczne.

Przykazania alergika
Na alergię nie ma lekarstwa, leczy się tylko jej objawy. Do ich ograniczenia możemy przyczynić się sami, wykonując wiele prostych czynności. Planujmy więc wakacje czy weekendowe wyjazdy, biorąc pod uwagę kalendarz pyleń i nasze uczulenie (najlepiej wybierać tereny nadmorskie i wysokogórskie), po spacerze umyjmy głowę i zmieńmy ubranie, dobrze jest takż

Autor: Jan Matul
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.