Kłopoty alergików

Kłopoty alergików

Kwitną drzewa i kwiaty, świat na dobre przebudził się z zimowego letargu – zawitała wiosna uważana za najpiękniejszą porę roku. Niestety, dla coraz liczniejszej grupy osób jej nadejście oznacza katar i zaczerwienione oczy… To bowiem także czas szczególnego nasilenia się dolegliwości alergicznych.

e wziąć kąpiel z dodatkiem soli morskiej, nie otwierajmy okien podczas jazdy samochodem, osłaniajmy zaczerwienione i nadwrażliwe oczy przed nadmiernym słońcem, starannie wycierajmy kurze, wietrzmy mieszkanie, przede wszystkim sypialnię, najlepiej po zmierzchu, zmieniajmy regularnie pościel (żyjące w niej roztocza żywią się głównie złuszczonym naskórkiem, który zostaje na materiale), niekiedy trzeba pozbyć się z mieszkania części roślin doniczkowych.
Zadbajmy również o odpowiednią wentylację w łazience i w kuchni, sprawdzajmy pracę klimatyzatorów – to idealne miejsca dla rozwoju grzybów pleśniowych, których zarodniki są silnym alergenem. Należy oczywiście unikać wszelkich kontaktów z produktami żywnościowymi, na które jesteśmy uczuleni oraz z uczulającymi substancjami (o lekach nie wspominając – w wielu przypadkach samo otwarcie ampułki z lekiem w obecności alergika może wywołać na jego ciele swędzącą pokrzywkę, spożycie takiego leku może mieć fatalne konsekwencje). Zalecane jest ponadto stosowanie kropli do oczu i nosa – w tym drugim przypadku nawet tych najprostszych, z wodą morską.

Leki na alergię
Najpopularniejszą metodą walki z alergią jest oczywiście podanie leków przeciwalergicznych, a więc blokujących receptory histaminowe, a także obkurczających błonę śluzową nosa. Rozpoczęcie terapii należy bez wyjątku konsultować z lekarzem, nawet jeśli leki są sprzedawane bez recepty, trzeba także uważnie przeczytać ulotkę – niektóre leki mogą wywoływać skutki uboczne, wprost odwrotne do zamierzonych, jeśli na przykład będziemy się po nich opalać, poza tym wiele leków antyhistaminowych, nawet tych najnowszej generacji, może wywoływać u pacjenta niewielkie uczucie zmęczenia i senność (najlepiej zażywać je więc przed położeniem się do łóżka). Leków nie można odstawiać bezpośrednio po ustąpieniu objawów – wymagane jest kontynuowanie terapii, najczęściej przez dłuższy czas lub nawet stale.

W łagodzeniu objawów alergii sprawdza się także kilka roślin i ziół oraz wyciągów z nich zrobionych: przykładem napary z pachnotki zwyczajnej (działa detoksykacyjnie i przeciwzapalnie), mieszanki ze skrzypu i brzozy (polecane na alergie skórne), czarnuszka siewna (na katar sienny), zielona herbata (blokuje produkcję histaminy), rumianek (a w zasadzie olejek rumiankowy – na katar) czy świetlik łąkowy (zapalenie spojówek). (Patrz str. 12–13).

Odczulanie
Drugą metodą, o wiele bardziej skomplikowaną i długotrwałą, jest odczulanie. Trwa ono, w zależności od alergenu, od kilkunastu tygodni do nawet 3–5 lat, ale charakteryzuje się znaczną skutecznością. Polega na podawaniu pacjentowi szczepionek z coraz większą dawką alergenu. Układ odpornościowy w ten sposób przestaje stopniowo reagować na alergen. Od pewnego czasu obok tradycyjnych szczepionek wstrzykiwanych dostępne są również wyciągi przyjmowane w formie doustnej. Odczulanie może w sporadycznych przypadkach wywołać podatność na inny alergen, nie wyleczy też całkowicie z alergii – po jego zakończeniu konieczne jest tak zwane podawanie podtrzymujące, które aplikuje się co 2–6 tygodni, często przez wiele lat.
Prawda jest bowiem taka, że alergia,
nawet wydawałoby się zaleczona, może w każdej chwili, czasem za rok, czasem za kilka lat, powrócić… Trzeba po prostu nauczyć się z nią żyć w sposób możliwie jak najbardziej komfortowy.

Autor: Jan Matul
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.