Sposoby na zimową depresję

Większość z nas nie lubi zimy. I to nie tylko dlatego, że trzeba założyć grube, ciężkie kożuchy, marznąć na przystankach i odśnieżać przed domem – po prostu wtedy czujemy się tacy „bez energii”, przestajemy się uśmiechać, cieszyć życiem, trudniej się nam skoncentrować. Z badań wynika, że tak ma większość z nas, a dla kilku procent Polaków zimą zaczynają się naprawdę poważne problemy...

przypadku do przypadku… zapiszmy się na kurs. Może to być kurs tańca czy aerobik, nauka pływania, sztuk walki – w takiej sytuacji poczujemy się bardziej zobowiązani do uczestnictwa w zajęciach i będziemy się bardziej mobilizować! Dobrze jest również zapisać się na kurs z koleżanką/znajomym/przyjacielem – tu też chodzi o mobilizację, tym razem wzajemną.

Kąpiel przy muzyce…
Zapobiegać depresji zimowej lub ją leczyć możemy także przez… uszy i nos. Chodzi o muzyko - i aromaterapię. W pierw- szym przypadku sprawa jest prosta: słuchajmy muzyki, która naładuje nas energią, wprawi w dobry nastrój i pozwoli zapomnieć o problemach. Wybór gatunków i rodzajów uzależniony jest, rzecz jasna, od naszych gustów, generalnie powinna być to jednak twórczość energetyzująca, żywa i radosna, a za taką uchodzą wszelakie „gorące rytmy”, chociażby brzmienia latynoskie.
Do walki z depresją zimową możemy użyć około 70 różnych zapachów wykorzystywanych w aromaterapii! Powinny one kojarzyć nam się z latem, wakacjami – polecane są świece i kadzidełka o nucie cytrusowej, cynamonowej czy lawendowej. Można w pomieszczeniu, w którym przebywamy, rozpylić olejek zapachowy wymieszany z wodą lub skorzystać ze specjalnych kominków do aromaterapii. Wiadomo też, że nic tak nie pobudza rano i nie odpręża po ciężkim dniu, jak kąpiel z użyciem olejków zapachowych (szczególnie, gdy w tle,,leci” odpowiednia muzyka). Do porannych kąpieli powinno się używać tych energetyzujących (cedrowe, cytrusowe, różane, herbaciane, goździkowe, cynamonowe), a potem opłukać ciało chłodną wodą. Z kolei wieczorem do wody najlepiej dodać olejki wyciszające organizm i kojące nerwy – w tej grupie znajdują się wyciągi z kwiatów lawendy, liści melisy oraz igliwia sosny, jodły czy świerku. Za wyjątkowo skuteczne w leczeniu i łagodzeniu stanów depresyjnych uważane są olejki z drzewa różanego oraz z jagodlinu pospolitego zwanego w Azji ylang-ylang (stąd też potocznie nazywany jest olejkiem ylangowym).

Dieta jesienno-zimowa
Występowanie i natężenie ostrej depresji zimowej zmienia się wraz z szerokością geograficzną – w cieplejszych stanach USA dotyka ona 2% populacji, w Kanadzie około 3–4%, w Polsce 3–5%, w Finlandii to już 9%, a na Alasce nawet powyżej 10%. Jakież było zdziwienie naukowców, kiedy okazało się, że od tej reguły są wyjątki: oto Islandczycy i Japończycy z północy zapadają na chorobę afektywną sezonową stosunkowo rzadko (podobnie jest zresztą z innymi formami depresji)! Nie mogło chodzić o natężenie światła słonecznego ani o wyjątkową aktywność fizyczną. Więc może dieta? Tak – te dwie nacje słyną z tego, że jedzą najwięcej ryb morskich na świecie, które dostarczają organizmowi witaminę D, normalnie wytwarzaną w skórze pod wpływem światła słonecznego. Co prawda badania prowadzone na Univeristy of Texas Southwestern Medical Center w Dallas nie potwierdziły jak na razie jednoznacznie, że witamina D leczy depresję, ale faktem jest, że osoby mające wyższy jej poziom w organizmie rzadziej cierpiały na tę chorobę, zaś niedobór witaminy był powiązany z występującą depresją – tak więc może ten składnik nie leczy, ale z pewnością zapobiega.
Takich komponentów diety szczególnie polecanych w okresie jesienno-zimowym jest więcej. Należą do nich produkty zawierające tryptofan, który jest przekształcany w naszym mózgu w serotoninę (kurczak, indyk, łosoś, banany, produkty sojowe, jajka), a także wyroby pełnoziarniste (brązowy ryż, proso), których węglowodany złożone poprawiają transport tegoż tryptofanu do mózgu. Pracę mózgu usprawniają też bogate w cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe nasiona i pest
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.