Jest mnóstwo naturalnych środków poprawiających pracę umysłu, koncentrację i pamięć, a równocześnie, w przeciwieństwie do chemicznych stymulantów, nie działających negatywnie na zdrowie, zwłaszcza na układ nerwowy. Przeciwnie – większość z nich dostarcza organizmowi dodatkowe odżywcze składniki, dobroczynne wpływające nie tylko na mózg, ale i na nastrój.
wyższości owego napitku nad kawą nie należy lekceważyć…
Ale – podobnie jak w przypadku kawy – nie należy z nim przesadzać. Żeń-szeń ostrożnie powinny sobie dawkować zwłaszcza osoby z nadciśnieniem. Najlepiej ograniczyć się do 2 szklanek naparu dziennie, przygotowanych w podany niżej sposób. I tak zadziałają one skuteczniej niż kilka filiżanek kawy i w przeciwieństwie do niej nie tylko ożywią, ale i przyniosą ulgę napiętym nerwom.
Chińska herbatka
Płaską łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalać szklanką wody, doprowadzić pod przykryciem do wrzenia i gotować na wolnym ogniu 10–15 min, odcedzić. Można dosłodzić miodem. Pić powolutku, małymi łyczkami. 8–10 godzin później warto zrobić drugą porcję – z tych samych, już raz parzonych korzeni. Ponownie zalać je wrzątkiem i postępować jak poprzednio.
Mniszek lekarski
Usprawnia pracę mózgu – naturoterapeuci do dziś zalecają go przy problemach z pamięcią, a także przy rozmaitych schorzeniach związanych z chorobami mózgu i układu nerwowego, nawet tak poważnych jak porażenie mózgowe czy zwalczanie skutków wylewu krwi. Poprawia krążenie krwi, sprzyja dotlenieniu organizmu. Wspomaga koncentrację i wzmacnia odporność – również na stres.
Herbatka na koncentrację
Łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać wodą, przykryć i doprowadzić do wrzenia, a potem gotować na najmniejszym ogniu 15–20 minut. Odcedzić, pić 3 razy dziennie. Można dosmaczyć odrobiną miodu lub melasy.
Głóg
Preparaty z jego udziałem rozszerzają naczynia krwionośne, zwiększając dopływ krwi i tlenu do wszystkich narządów. Zapobiegają miażdżycy. Poprawiają pracę mózgu, m.in. słabą pamięć. Ponadto głogowe leki działają uspokajająco, łagodzą lęki, palpitacje, niepokój, wyciszają organizm, zmniejszają pobudliwość.
Ożywczy odwar
Łyżkę stołową rozdrobnionych owoców lub suszonych kwiatów głogu zalać w emaliowanym naczyniu szklanką wrzątku i wstawić do większego naczynia z wrzątkiem. Gotować na małym ogniu przez 15 minut. O