Zadbaj o oczy

Zadbaj o oczy

Do okulistów mamy coraz większe kolejki, a oni ostrzegają, że wady wzroku oraz choroby oczu przybierają już rozmiary epidemii. Wielu z nas bardzo późno zauważa pogarszanie się wzroku, bo z reguły postępuje ono powoli, pozwalając się nam do niego przyzwyczaić. Dlatego, gdy wreszcie decydujemy się oczy przebadać, sytuacja bywa już dramatyczna… Nawet kiedy łzawią, pieką, stają się zaczerwienione, zwalamy to na przemęczenie i… bezlitośnie eksploatujemy je dalej.

fektu, czyli zanurzeniem się w owej ciemności całkowicie – pomocne może być wówczas przypominanie sobie przedmiotów o czarnej barwie.
Trochę więcej czasu wymaga ćwiczenie z rekwizytem. Trzeba przygotować sobie kartkę papieru i napisać coś na niej czarnym mazakiem grubymi, wielkimi literami (można również nakleić litery samoprzylepne, kupione w sklepie – największe formaty). Położyć kartkę na stole. Zdjąć okulary czy szkła kontaktowe (jeśli je nosimy). Usiąść wygodnie, oprzeć łokcie na stole i zasłonić dłońmi zamknięte oczy – każda zasłania jedno oko, nie dotykając go, a palce obu krzyżują się na czole.
W ten sposób oczy zostają całkowicie odizolowane od światła, a ciepło rąk promieniuje na nie, dając poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Teraz należy wyobrażać sobie pogodne, ruchome obrazy – np. morskie fale, płynące łodzie, chwiejące się na wietrze łany zbóż. Gdy pojawi się uczucie całkowitego odprężenia, otwieramy na kilka sekund oczy i „przebiegamy” nimi po napisie leżącym na stole. Nie czytamy go – staramy się jedynie ujrzeć jego głęboką czerń. Ponownie zamykamy oczy i nakrywamy je dłońmi, po czym wyobrażamy sobie wybraną literę w tej nieskażonej czerni. Otwieramy oczy i próbujemy ją zobaczyć w napisie na kartce. Zamykamy oczy… Kontynuujemy ćwiczenie przez kilka minut.
Zdarza się, że osoby początkujące podczas palmowania zaczynają ronić łzy – to dobry znak, świadczący o rozluźnianiu mięśni. Napięte oczy są zwykle suche.
Warto uprawiać palming jak najczęściej. Regularne ćwiczenia chronią przed pieczeniem, tzw. piaskiem w oczach, łzawieniem. Ponadto poprawiają ostrość widzenia, a do tego pozytywnie wpływają na jasność myśli, usuwając znużenie umysłu. Zdarzało się nawet, że u palmujących cofały się poważne wady wzroku, więc naprawdę warto owej ocznej medytacji spróbować.

Akupresura poprawiająca wzrok i odprężająca oczy
Uciskać kciukami, punkt po punkcie, cały łuk brwiowy – nie za mocno, dotyk nie może powodować dyskomfortu, a jedynie rozgrzewać i rozluźniać – począwszy od skroni, przesuwając opuszki w kierunku nasady nosa, a gdy się nad nim spotkają, zawracać w kierunku skroni. Powtórzyć 9 razy – po czym, gdy kciuki zetkną się po raz ostatni, skierować je w dół po obu stronach nosa, znowu uciskając punkt po punkcie. Zatrzymać się przy skrzydełkach nosa na samym dole i powędrować w górę – ponownie do nasady. Znowu powtórzyć 9 razy. Za dziewiątym, ostatnim razem zatrzymać się wcześniej – przy wewnętrznych kącikach oczu i „przemaszerować” pod oczami w kierunku kącików zewnętrznych, czyli skroni, a potem zawrócić. Powtórzyć 9 razy. To tylko na początku wygląda skomplikowanie – już po kilku zabiegach robi się to automatycznie, nie myśląc o wykonywanej czynności, a skupiając na płynącej z niej przyjemności i odprężeniu. Warto też pamiętać, że jest to również zabieg pielęgnacyjny, przeciwzmarszczkowy – nie
zapomnijmy przed nim nałożyć kremu
pielęgnacyjnego.

Słoneczne kąpiele
To prawda, że promieniowanie słoneczne szkodzi oczom, jeśli go nadużywamy – wystawiamy je na słońce, gdy jest najsilniejsze albo na zbyt długo (czasem robimy jedno i drugie), czytamy na nim bez okularów z przyciemnionymi szkłami. Z drugiej jednak strony słońce – rozsądnie dawkowane – to wspaniały lekarz. Słoneczne kąpiele relaksują nasz narząd wzroku, działają bakteriobójczo, likwidują stany zapalne spojówek i powiek, rozgrzewają napięte mięśnie. Zażywać ich jednak należy wczesnym rankiem lub tuż przed zmierzche
Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.