Zadbaj o oczy

Zadbaj o oczy

Do okulistów mamy coraz większe kolejki, a oni ostrzegają, że wady wzroku oraz choroby oczu przybierają już rozmiary epidemii. Wielu z nas bardzo późno zauważa pogarszanie się wzroku, bo z reguły postępuje ono powoli, pozwalając się nam do niego przyzwyczaić. Dlatego, gdy wreszcie decydujemy się oczy przebadać, sytuacja bywa już dramatyczna… Nawet kiedy łzawią, pieką, stają się zaczerwienione, zwalamy to na przemęczenie i… bezlitośnie eksploatujemy je dalej.

dne dla zdrowia oczu antyoksydanty to antocyjany – także barwniki. Należą do flawonoidów, grupy organicznych związków chemicznych. Przyspieszają one regenerację barwnika wzrokowego rodopsyny, w którego syntezie uczestniczy witamina A. Nie tylko wymiatają wolne rodniki, ale i pobudzają wytwarzanie przez organizm enzymów chroniących oko. Ponadto wiążą się z kolagenem, co zwiększa gęstość tkanki i uszczelnia ścianki delikatnych naczyń włosowatych oczu, zwiększając ich elastyczność i zapobiegając łamliwości. Chroni to przed mikrourazami, wylewami i stanami zapalnym oczu. Do tego, hamując nadmierną krzepliwość krwi, przyspieszają jej przepływ, a tym samym dostarczanie oku składników odżywczych. Najwięcej wyjątkowo cennych antocyjanów – jeśli chodzi o naturalne produkty – znajdziemy w borówce czernicy, czyli czarnej jagodzie (i owocach, i liściach), owocach aronii (przepisy str. 43), bzu czarnego, w czarnej porzeczce (przepisy
str. 38), a spoza świata owoców – na przykład w czerwonej kapuście i kukurydzy. Antocyjany stosunkowo dobrze znoszą podwyższone temperatury (do 100 st. C), nie dłużej jednak niż przez kilkanaście minut. Dlatego nie znikają podczas przygotowywania naturalnych soków w parowniku czy poprzez pasteryzację, jeśli nie podgrzewamy ich zbyt długo. Warto więc w sezonie owocowym zrobić jak najwięcej przetworów pozbawionych konserwantów, by mieć pewność, że i zimą będziemy w stanie dostarczyć organizmowi owych niezbędnych dla zdrowia oczu składników. Są natomiast antocyjany wrażliwe na silne światło, zwłaszcza słoneczne, produkty z ich zawartością należy więc przechowywać w ciem- nym szkle i w ciemnych pomieszczeniach.

Niezwykle ważne dla formy oczu są też pierwiastki – cynk, selen, mangan i mie- dź. Naturalne źródło wspomagającego działanie witamin A i E selenu to między innymi kiełki wielu roślin, zwłaszcza pszenne, otręby, niektóre ryby (m.in. tuńczyk), podroby – nerki i wątroba – owoce morza, z warzyw – cebula, pomidory, brokuły. Cynk znajdziemy w mięsie i wątrobie, owocach morza (zwłaszcza w ostrygach), kiełkach pszenicy, drożdżach piwnych, pestkach dyni, jajkach, chudym mleku.
Na Zachodzie okuliści od lat przepisują kurację manganem i miedzią w rozmaitych „ocznych” problemach – począwszy od skłonności do zapalenia spojówek. Zalecają przyjmowanie ampułek czy tabletek zawierających te minerały 2–3 razy dziennie przez 5–8 dni, przy równoczesnych okładach na powieki z soli fizjologicznej. Nie zachęcam do samodzielnego stosowania takiej terapii, przypominam jednak, że oba pierwiastki można znaleźć w naturalnych produktach: miedź – między innymi w ziarnach zbóż, fasoli, grochu, śliwkach, kakao, a także skorupiakach, nerkach, wątrobie i sercu, mangan – również w ziarnach zbóż, ponadto w orzechach, zielonych warzywach, zielonym groszku, burakach.

Terapia ziołowa
Są rośliny, które natura jakby celowo stworzyła, by dbały o oczy. Należą do nich:

Świetlik lekarski – regeneruje nabłonek oka, wzmacnia nerwy wzrokowe, zapobiega łzawieniu, łagodzi wszelkie stany zapalne.
Łyżeczkę ziela zalać szklanką letniej wody, podgrzewać pod przykryciem, nie dopuszczając do zawrzenia, przez 20 minut, odcedzić i przestudzić. Pić 3 razy w tygodniu po szklance. Dodatkowo robić codziennie przed snem kompresy z naparu: łyżeczkę świetlika zalać szklanką wody, odstawić pod przykryciem na 20 minut, odcedzić. Moczyć w ciepłym płynie płatki kosmetyczne i nakładać je na powieki na 10 minut, trzykrotnie zmieniając kompres (razem zabieg powinien trwać 30 minut). Można podczas niego sobi
Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.