Zadbaj o oczy

Zadbaj o oczy

Do okulistów mamy coraz większe kolejki, a oni ostrzegają, że wady wzroku oraz choroby oczu przybierają już rozmiary epidemii. Wielu z nas bardzo późno zauważa pogarszanie się wzroku, bo z reguły postępuje ono powoli, pozwalając się nam do niego przyzwyczaić. Dlatego, gdy wreszcie decydujemy się oczy przebadać, sytuacja bywa już dramatyczna… Nawet kiedy łzawią, pieką, stają się zaczerwienione, zwalamy to na przemęczenie i… bezlitośnie eksploatujemy je dalej.

e o czymś miłym dla oka pomarzyć albo po prostu się odprężyć, głęboko, rytmicznie oddychając i licząc te oddechy…
Chaber bławatek – dostarcza organizmowi między innymi antyutleniaczy w postaci antocyjanów oraz działa przeciwzapalnie.
Łyżkę kwiatów bławatka zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 15 minut. Odcedzić. Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki. Ponadto przemywać naparem oczy w stanach zapalnych lub robić okłady – zanurzone w płynie płatki kosmetyczne nakładać na powieki na 15 minut.

Fiołek trójbarwny – pomaga w regeneracji nerwu wzrokowego.
Łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15 minut, odcedzić i wypić. Stosować codziennie przez 2 tygodnie.

Owoce głogu – poprawiają zdolność widzenia.
Łyżeczkę owoców zalać 2 szklankami wody, przykryć i postawić na maleńkim ogniu na 30 minut. Nie dopuścić do zawrzenia. Od czasu do czasu pomieszać. Następnie odcedzić. Pić ciepły odwar co drugi dzień przez 2 tygodnie.

Nagietek lekarski – łagodzi stany zapalne.
Łyżeczkę kwiatów nagietka zalać 3/4 szklanki wrzątku, odstawić pod przykryciem na 15 minut, odcedzić, przelać do termosu. Nakładać na oczy zamoczone w ciepłym płynie tamponiki, na 10 minut kilka razy w ciągu dnia.

Rumianek – łagodzi zmęczenie i podrażnienia oczu.
Łyżeczkę kwiatów rumianku zalać 1 i 1/2 szklanki mleka, zagotować, podgrzewać na ledwie „mrugającym” ogniu jeszcze 10 minut, odcedzić i przestudzić. Stosować jak nagietek.

Uwaga!
Okłady ze świetlika, rumianku czy nagietka warto stosować profilaktycznie, nawet jeśli się nie uskarżamy na żadne problemy z oczami – zwłaszcza latem, by uniknąć problemów w przyszłości. Pamiętajmy, że ostre, letnie słońce bywa zabójcze dla oczu nie tylko w czasie opalania…

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.