Z włosami różnie bywa…

Z włosami różnie bywa…

Jedni mają czupryny mocne, gęste i mogą cieszyć się nimi przez całe życie, inni od dziecka, a już na pewno w tak zwanym kwiecie wieku, noszą „poważny problem” na głowie. Ilość i jakość włosów to zazwyczaj sprawa genów, ale i tym słabszym zawsze można dodać wigoru.

ymulują problemy z tarczycą (co również wiąże się z gospodarką hormonalną organizmu), a u kobiet – niedobór hormonów żeńskich, czyli estrogenów.

Teraz dochodzimy do pytania zasadniczego: w jaki sposób zneutralizować hydrotestosteron i zmusić mieszki włosowe do podjęcia pracy? Zgodziliśmy się, że one jednak nie skończyły definitywnie śmiercią samobójczą, lecz jedynie zapadły w letarg. Zatem nadzieja na wybudzenie pozostaje – jak u pacjentów pogrążonych w śpiączce. Jak już wspomniałam, naukowcy biedzą się nad tym problemem od wieków, ale jak dotąd nowo wynalezione środki nie u wszystkich przynoszą pożądane rezultaty. W istocie dzieje się tak nader rzadko, a terapie zwalczające męskie łysienie są zwykle bardzo kosztowne. U pań (tak, bo i one czasem padają ofiarą łysienia typu męskiego) niezłe wyniki przynosi leczenie hormonalne. W dużym uproszczeniu polega ono na walce z nadprodukcją męskiego hormonu i uaktywnianiu produkcji lub dostarczaniu z zewnątrz hormonów żeńskich. Nadmiar estrogenów może u mężczyzn spowodować liczne komplikacje zdrowotne, na przykład przyspieszyć powstawanie przerostu prostaty. Podczas eksperymentowania z nowymi lekami hormonalnymi na porost włosów zdarzało się, że uczestnikom doświadczeń zamiast czupryny zaczynały powiększać się… piersi. Dlatego tego typu środki w krajach wysoko cywilizowanych nie uzyskują na ogół atestu dopuszczającego do sprzedaży.

Można za to spróbować ożywić uśpione mieszki włosowe dawnymi metodami, bo przecież z problemem łysiny androgenowej borykali się nasi przodkowie jeszcze w starożytności. Niektóre z ich sposobów okazywały się skuteczne, z tym że nie oszukujmy się – podobnie jak w przypadku współczesnych medycznych wynalazków jest to loteria. Jednym pomogą, innym nie. Na pewno jednak są tańsze i bezpieczniejsze niż preparaty hormonalne, a stosowane zewnętrznie rzadziej powodują uczulenia. No i na pewno nie powiększają się po nich piersi… Może to właśnie na bazie tych dawnych receptur powstanie tak długo wyczekiwany cudowny eliksir na porost włosów? Natura dała nam przecież leki przeciw wszystkim chorobom, tyle że wielu jej tajemnic jeszcze nie odkryliśmy, a o wielu odkrytych dawno temu udało nam się z biegiem czasu zapomnieć. Tak było choćby ze zwalczaniem zakażeń bakteryjnych pęcherza za pomocą żurawiny. Przez wiele lat leczono to schorzenie za pomocą kuracji antybiotykowych, często z miernym skutkiem, aż tu nagle naukowcy wypróbowali na nowo zalecane przez dawnych uzdrowicieli czerwone jagódki… i teraz tabletki żurawinowe w licznych odmianach można kupić w każdej aptece. Może tak będzie na przykład z wyciągiem z czarnej rzepy w przypadku łysiny androgennej?

Inne przyczyny utraty włosów
Nie każde łysienie jest spowodowane przez produkcję 5-alfareduktazy. W wielu przypadkach nadmierne wypadanie włosów powodują czynniki o wiele łatwiejsze do wyeliminowania: niemal zawsze wynikają wówczas z powodów ogólnoustrojowych. Są to głównie zła dieta, zwłaszcza związana z ubóstwem pierwiastków takich jak żelazo, krzem, cynk, siarka, witamin z grupy B, witaminy A i C, aminokwasów (zawsze bierzmy to pod uwagę przy odchudzaniu, zwłaszcza drastycznym!). Ponadto infekcje z wysoką gorączką (takie jak grypa, angina – skutki w postaci znikania czupryny mogą się w takich przypadkach pojawić nawet kilka miesięcy później), przewlekłe choroby wyniszczające organizm, operacje z narkozą, u kobiet – poród, w wyniku którego zmienia się gospodarka hormonalna. Włosy wypadają pod wpływem niektórych leków

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.