AUTOMASAŻ – SUCHA KĄPIEL, czyli osiem CUDÓW

AUTOMASAŻ – SUCHA KĄPIEL, czyli osiem CUDÓW

Zarówno Qigong, jak i automasaż czy akupresura są uznanymi leczniczymi metodami w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Istnieją liczne zestawy ćwiczeń i automasaży dedykowane różnym dolegliwościom i schorzeniom, począwszy od zapalenia barków, zesztywniałego karku, przez bóle gastryczne, nietrzymanie moczu, aż do przeciwdziałania siwieniu włosów. Wszystkie są tyleż proste, co skuteczne, jednak musi być spełniony jeden warunek: trzeba je wykonywać regularnie.

Dziś przedstawię kompleksowy automasaż, zwany suchą kąpielą, który jest podstawowym i uniwersalnym masażem zdrowotnym w medycynie chińskiej. Sucha kąpiel stosowana jest na podstawie 800-letniego przekazu – starego dzieła „Osiem Cudów Świata”. Automasaż ten wzmacnia cały organizm: poprawia krą-żenie krwi i zapewnia dobre ukrwienie organów, aktywizuje przepływ energii oraz wspiera pracę narządów trawiennych i układu limfatycznego.

Najlepiej wykonywać go rano, tuż po przebudzeniu, (zwłaszcza jeśli mamy kłopoty ze wstawaniem), lub przed pójściem spać, wówczas jest lepsze samopoczucie przed snem.
 

ZALECENIA

Masaż należy wykonywać na gołe ciało, jeśli jest zimno, to można wykonywać go pod kocem.Najważniejsze, aby ręce przesuwały się po skórze tak, jak gdyby woda płynęła po ciele.

Część masażu można przeprowadzić w pozycji leżącej, część w pozycji siedzącej. (Dzięki tym pozycjom, zwłaszcza leżącej, można maksymalnie odciążyć układ kostny i mięśniowy, oraz usunąć napięcia nerwowe).

Koncentracja naprzemiennie raz na okolicy pępka (Tan Tien) i na punkcie pośrodku między brwiami, tzw. trzecie oko, (Yin Tang).
Oddech powinien być naturalny, spokojny i pogłębiony.
...
Autor: Katarzyna Miernicka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.