Ćwiczenia relaksacyjne

Dobrą metodą na pozbycie się napięcia nerwowego są ćwiczenia relaksacyjne. Pozwalają one zdystansować się do problemów, ułatwiają spojrzenie na nie z innej perspektywy, sprawiają, że wydają się mniejsze niż się wydawało (zresztą nierzadko tak jest naprawdę). Spokój po b

Dobrą metodą na pozbycie się napięcia nerwowego są ćwiczenia relaksacyjne. Pozwalają one zdystansować się do problemów, ułatwiają spojrzenie na nie z innej perspektywy, sprawiają, że wydają się mniejsze niż się wydawało (zresztą nierzadko tak jest naprawdę).

Spokój po burzy

Zdejmij buty. Stań wyprostowana, zamknij oczy. Wyobraź sobie, że stajesz się drzewem – mocnym, wspaniałym dębem. Zapuszczasz korzenie – mocno wrastają w ziemię, zaczynają z niej czerpać siłę. Rytmicznie przenoś ciężar ciała z jednej stopy na drugą i powtarzaj: „je-stem moc –na”. Po paru chwilach unieś ręce nad głowę, kołysz nimi leciutko – to gałęzie poruszające się na wietrze. Zrywa się wichura – przechylasz się raz w jedną, raz w drugą stronę, kołyszesz się coraz mocniej i głębiej, ale jesteś dobrze zakorzeniona, nic nie może cię przewrócić. Zaczynasz czerpać energię także z piorunów – każda błyskawica cię wzmacnia. Przy każdej powtarzaj „oddycham energią”. Wchłaniasz burzę w siebie razem z jej siłą. Nagle wszystko cichnie. Otacza cię błękitne niebo z wolno przepływającymi wokół ciebie i nad tobą obłoczkami. Opuszczasz luźno ręce, nieruchomiejesz, wyciszasz się. Wsłuchaj się w tę ciszę.

Wyczuj energię, którą pozostawiła w tobie nawałnica. Teraz poradzisz sobie ze wszystkim.

Burza na pustyni

Stań wyprostowana. Zamknij oczy. Znajdujesz się na pustyni. Słońce pali, robi się coraz goręcej. W oddali widzisz unoszące się tumany piasku. Zbliżają się do ciebie. Otaczają cię, utrudniają oddychanie. Pochylasz się do przodu. Brniesz przed siebie, nic nie widzisz. Nagle się przejaśnia. Jesteś nad brzegiem morza, owiewa się chłodna bryza. Odczuwasz ogromną ulgę. Tak lekko i swobodnie ci się teraz oddycha! Wciągasz głęboko powietrze. Wbiegasz do wody. Zanurzasz się. Czujesz, jak woda zmywa z ciebie drażniący piasek, brud, zmęczenie. Kładziesz się, fale leciutko cię kołyszą. Co za ulga… Pokonałaś burzę. Każdą burzę można pokonać.

Egipska mumia

Połóż się wygodnie, zamknij oczy, przez chwilę głęboko oddychaj. Czujesz, że nie możesz się ruszyć. Od stóp do głów owijają cię bandaże, pętają, przeszkadzają. Skup się. Napinaj i rozluźniaj mięśnie ciała – poczynając od mięśni nóg, idąc w górę i kończąc na mięśniach twarzy. Czujesz, jak po każdym kolejnym napięciu rozluźnia się kolejny pas bandaży. Gdy dotrzesz do głowy, powtórz całą operację, tym razem „idąc” z góry na dół. Teraz bandaże nie tylko się rozluźniają. One opadają, uwalniając cię całkowicie! Gdy się już wszystkich pozbędziesz, unoś po kolei nogi, ręce, głowę. Ciesz się wolnością. Poczuj, jak ci dobrze. Możesz wstać, iść, dokąd chcesz, robić, co chcesz. Jesteś wolna.            

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.