Równowaga  na jednej nodze

Równowaga na jednej nodze

Zanim w praktyce jogi pojawi się praca z klasycznymi balansami, gdzie ciężar opiera się głównie na rękach, każdy adept musi przebrnąć przez kilka pozycji stojących, których bazą jest oparcie głównie na jednej kończynie. Praca w tych pozycjach poprawia koncentrację, zmusza do bycia „tu i teraz” i daje poczucie równowagi.

Praktyka asan stojących angażuje całe ciało, pozwala otworzyć biodra, uelastycznić nogi, otworzyć klatkę piersiową. Są jednak też takie pozycje, których praktyka wnosi element balansowania. Gdy zaczynamy stać na jednej nodze, co więcej, stojąc na niej, chcemy jeszcze coś zrobić np. z naszymi ramionami, wtedy zaczyna się praca z równowagą.

Jedną z pozycji, które można zaliczyć do podstawowych asan na jednej nodze, już omawialiśmy w jednym z pierwszych artykułów o pozycjach stojacych. Była to pozycja drzewa. Nieco trudniejszą asaną jest Garudasana (pozycja orła), gdzie poza staniem na jednej nodze, musimy jeszcze się nieźle pozaplatać.
Inną pozycją z balansowych stojących jest Ardha Chandrasana (pozycja półksiężyca). Jest ona pewnym rozwinięciem pracy z pozycji Trikonasany, jednak zmienia się środek ciężkości i perspektywa, gdyż przechodzimy z dwóch nóg na jedną i podpie...

Autor: Tomasz Pyrzewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.