Gimnastyka dla komputerowców

Gimnastyka dla komputerowców

Te ćwiczenia doskonale zrobią każdemu, kto chce zadbać o swój kręgosłup, szyję i ręce – pomogą utrzymać właściwą sylwetkę i uniknąć deformacji kostnych w późniejszym wieku.

Te ćwiczenia doskonale zrobią każdemu, kto chce zadbać o swój kręgosłup, szyję i ręce – pomogą utrzymać właściwą sylwetkę i uniknąć deformacji kostnych w późniejszym wieku.

Na zdrowy kręgosłup
Powinien on być w ciągłym ruchu, jednak podczas pracy przy monitorze najczęściej pozostajemy w pozycji nieruchomej, w dodatku pochyleni do przodu. Powoduje to nie tylko przeciążenie mięśni grzbietu i lędźwi, ale również długotrwały ucisk na dyski. Najzdrowsze jest siedzenie w pozycji lekko odchylonej do tyłu pod kątem 100–130 stopni – wówczas napięcie mięśni spada. Zmniejsza się też nacisk na krążki międzykręgowe w odcinku lędźwiowym. Naprawdę warto nauczyć się przybierać taką właśnie pozycję, a dodatkowo zapewnić całym plecom dynamikę, od czasu do czasu siadając na dużej, nadmuchiwanej piłce, w ostateczności poduszce (można je kupić w sklepach sportowych, nie są drogie) w czasie cogodzinnych przerw w pracy. Unosimy stopy do góry, próbując zachować wyprostowaną postawę i nie spaść. Na początku to wcale niełatwe, a próby utrzymania się na piłce (poduszka jest bardziej... statyczna), bez opuszczania stóp, mogą stać się całkiem fajną zabawą. Polecam!

Ćwiczenia

Na mięśnie biodrowo-lędźwiowe
Ustaw na podłodze, w odległości ok. 30 cm od ściany, niewysoki podest – na przykład grubą książkę o sporym formacie. Stań na nim prawą nogą, tak, żeby ściana była po twojej prawej stronie. Oprzyj się o nią prawą ręką.
Lewa zwisa luźno. Wyprostuj się. Rób lewą nogą delikatne wymachy do przodu i tyłu tak, by poczuć ten wahadłowy ruch począwszy od splotu słonecznego. Po około 2 minutach stań na książce lewą nogą, obróciwszy ciało o 180 stopni – tak by móc się oprzeć o ścianę lewą ręku. Machaj teraz prawą nogą, również około 2 minut.

Na mięśnie grzbietu
1. Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Załóż prawą nogę na lewą. Maksymalnie obróć głowę i tułów na prawo. Policz wolno do 10. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Następnie załóż lewą nogę na prawą i zrób skręt głowy i tułowia w lewo. Znowu policz do 10. Całość ćwiczenia powtórz 5–10 razy.

2. Usiądź na brzegu krzesła, oprzyj stopy na podłodze. Pochyl się mocno do przodu, równocześnie odchylając głowę i wyciągając wyprostowane ręce za plecy. Policz wolno do 10. Wróć do pozycji wyjściowej. Całość ćwiczenia powtórz 5–10 razy.

3. Siedząc na krześle, zrób kilka skłonów, opierając dłonie (jeśli ci się uda – całe) o podłogę.

Przeciw napięciu barków
1. Usiądź wygodnie. Załóż ręce za głowę (ulokuj je nad szyją). Biorąc głęboki wdech, ciągnij do tyłu i do góry łokcie oraz barki – jak najwyżej. Policz powoli do 5 i na wydechu, nie spiesząc się, wróć do pozycji wyjściowej. Całość ćwiczenia powtórz 5–10 razy.

2. Siedząc w lekkim rozkroku, jedną rękę umieść między nogami, opierając dłoń o siedzenie, a drugą wyprostuj i podnieś, maksymalnie wyciągając palce. Policz do 10 i zmień ręce. Całość ćwiczenia powtórz 10 razy.

3. Spleć dłonie i wyciągnij wyprostowane ręce do góry. Dłońmi rysuj nad głową leżącą ósemkę (symbol nieskończoności), równocześnie wodząc za nią oczami i poruszając za zaznaczanym kształtem głową. Powtórz 5 razy.

Na mięśnie szyi i karku
1. Nie wstając od komputer

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.