Gimnastyka dla komputerowców

Gimnastyka dla komputerowców

Te ćwiczenia doskonale zrobią każdemu, kto chce zadbać o swój kręgosłup, szyję i ręce – pomogą utrzymać właściwą sylwetkę i uniknąć deformacji kostnych w późniejszym wieku.

a, zrób wdech, jak najmocniej obracając głowę w prawo. Potem powolutku wracaj do pozycji wyjściowej, robiąc wydech. Powtórz w lewą stronę. Całość ćwiczenia wykonaj co najmniej 5 razy.

2. Robiąc wdech, opuszczaj powoli głowę na prawe ramię. Na powolnym wydechu wracaj do pozycji wyjściowej. Weź wdech i teraz opuszczaj głowę na lewe ramię. Całość wykonaj 5–10 razy.

3. Robiąc wdech, powoli opuszczaj głowę na piersi. Na wydechu unoś ją, maksymalnie odchylając do tyłu. Całość ćwiczenia powtórz 10 razy.

4. Na zakończenie zrób krążenie głową – 10 razy w prawą stronę i 10 razy w lewą.

Te ćwiczenia doskonale wpływają również na urodę – wyszczuplają szyję i likwidują drugi podbródek, więc szczególnie je polecam!

Uelastycznianie nadgarstków i dłoni
Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie nękają osoby stale pracujące na komputerze jest tzw. zespół cieśni nadgarstka (CTS). Objawia się:

– drętwieniem i mrowieniem dłoni, zwłaszcza kiedy pozostają one w spoczynku,

– zmniejszonym czuciem w kciuku oraz w palcu wskazującym i środkowym,

– piekącym bólem (w zaawansowanym już stadium) – tak nieprzyjemnym, że może nawet budzić w nocy,

– bólem wszędzie tam, gdzie przebiega uszkodzony nerw – w łokciu, barkach, karku, nawet w głowie.

Przejściową poprawę przynosi potrząsanie dłońmi, masowanie ich i trzymanie w górze. CTS jednak trzeba leczyć, samo nie przejdzie. Wiąże się to z oszczędzaniem dłoni (żadnej pracy na komputerze! Nie wolno robić niczego, przy czym trzeba zginać staw promieniowo-nadgarstkowy, szkodzi nawet... trzymanie kubka w chorej ręce). Leczenie polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i witaminy B6. W cięższych przypadkach robi się zastrzyki z kortyzonu. W ostateczności dochodzi do operacji. Z terapii naturalnych najlepiej sprawdza się akupunktura.

Dlatego naprawdę warto ćwiczyć ręce – zawsze przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć! Te ćwiczenia nie są skomplikowane i nie zajmują dużo czasu.

1. Zegnij ręce w łokciach i wyciągnij do przodu przedramiona, ustawiając do nich dłonie pod kątem prostym, z palcami skierowanymi w górę (jakbyś się chciał/a oprzeć o ścianę). Policz do 10 i rozluźnij nadgarstki. Całość ćwiczenia powtórz 10 razy.

2. Przy wyciągniętych przed siebie rękach całkowicie rozluźnij dłonie, by swobodnie zwisały. Policz wolno do 10 i wyciągnij palce do przodu. Znowu policz do 10. Całość ćwiczenia powtórz 10 razy.

3. Ręce wciąż wyprostowane w łokciach, ramiona wyciągnięte przed siebie. Zaciskaj mocno pięści, równocześnie opuszczając je, a potem rozluźniaj dłonie, unosząc je w górę. Powtórz całość 5–10 razy.

4. Wykonaj krążenie dłońmi – równocześnie obiema 5 razy w lewo i 5 razy w prawo. Następnie zrób to samo, tylko niech każda dłoń idzie w innym kierunku – 5 razy dośrodkowo i 5 razy odśrodkowo.

5. Powoli zginaj jedną dłoń w dół, drugą lekko na nią naciskając. Kiedy poczujesz lekkie naciągnięcie w przegubie zgiętej dłoni, zatrzymaj ją nieruchomo i policz do 5. Potem powoli odegnij ją ku górze. Powtórz całość ćwiczenia 5 razy, a potem wykonaj je, zginając w dół i odchylając ku górze drugą dłoń.

6. Wyciągnij ręce przed siebie. Maksymalnie rozchyl palce dłoni i policz wolno do 10. Następnie, nie spiesząc się, zwiń je w pięść tak, by kciuk znalazł się pod reszt

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.