Wewnętrzna siła - pozycje stojące

Wewnętrzna siła - pozycje stojące

Pozycje stojące, jak rozciągnięty trójkąt, drzewo czy góra, wykonywane są chyba w każdej metodzie jogi. Ich uniwersalny charakter jest dobrze znany tym, którzy się z nią zetknęli. Dlaczego są takie uniwersalne? Praktyka jogi jest procesem, dzięki któremu poznajemy samych siebie, zgłębiamy swoją istotę. Często mówi się o podróży do wewnątrz.

Pozycje stojące, jak rozciągnięty trójkąt, drzewo czy góra, wykonywane są chyba w każdej metodzie jogi. Ich uniwersalny charakter jest dobrze znany tym, którzy się z nią zetknęli.  Dlaczego są takie uniwersalne? Praktyka jogi jest procesem, dzięki któremu poznajemy samych siebie, zgłębiamy swoją istotę. Często mówi się o podróży do wewnątrz.

W jodze zaczynamy od tego, co najbardziej na zewnątrz, by sięgać głębiej. Idąc od skóry, poprzez mięśnie i kości, docierając do stawów, potem organów, dalej do nerwów... Mówi się o powłokach, gdzie pierwszą z nich jest właśnie powłoka anatomiczna (annamaya-kośa), a ostatnią powłoka szczęśliwości (anandamaya-kośa). Nic więc dziwnego, że w jodze zaczynamy od ciała. Poznanie ciała otwiera nam drogę do poznania na głębszych poziomach.

Gdy osoba początkujaca trafia na zaję...

Autor: Tomasz Pyrzewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.