Recepty na piękne włosy

na częstsze mycie głowy w celu pozbycia się silnego łupieżu), konieczne są co dwa miesiące dwutygodniowe przerwy.

„Biały jeleń”

Wciąż powodzeniem cieszy się szare mydło, na przykład mydło „Biały jeleń”, które jest dostępne w drogeriach, sklepach kosmetycznych. Producent zapewnia o jego tradycyjnym składzie, jest przyjazne naturalnemu środowisku, nie podrażnia skóry. Jeśli mamy poczucie, że włosy nie do końca zostały wymyte, po namydleniu należy je spłukać ciepłą wodą z domieszką octu. Można stosować ocet winny, a także – w przypadku, gdy ktoś „alergicznie” nie znosi zapachu octu – zamiast niego sok z cytryny – jedna cytryna na 3-4 l ciepłej wody.

Włoski orzech

Także ma działanie oczyszczające. Dawniej kobiety chętnie używały wywaru z łupiny owocu (pozyskiwanego zwykle od lipca do września) jako naturalnego barwnika, który łagodzi odcienie siwizny, niweluje odrosty.

Kora dębowa

Ma podobne działanie jak wywar z owocu orzecha włoskiego. Służy temu, aby włosy nieco ściemniały. Po kilku płukankach w korze dębowej widać wyraźne efekty. Nawet już po jednym solidnym myciu i dłuższym płukaniu w ciepłej wodzie można osiągnąć zamierzony rezultat.

Ogólne zasady

Mycie włosów kompozycjami ziołowymi:

Gdy skóra głowy podrażniona:

– rumianek, żywokost oraz liście i kwiat kocimiętki.

Włosy zbyt suche:

– żywokost, łopian (raczej jego korzeń), prawoślaz lekarski, kwiat czarnego bzu, pokrzywa, szałwia; dodaje się także rumianku i kwiatu nagietka.

W przypadku łupieżu:

– bezwzględnie łopian, rumianek, przytulia czepna, rozmaryn, pietruszka, bylica, macierzanka i pokrzywa; dodaje się jako skuteczne zestawienie cebuli i czosnku, lecz zaleca się – ze względu na nietolerowany zapach – używać raczej przed nocą.

Na włosy tłuste:

– lawenda, mięta, sok z cytryny, oczar, krwawnik, bylica rozmaryn, mięta, bylica boże drzewko oraz skrzyp.

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.