Zioła przeciw wypadaniu włosów

Codziennie tracimy około 50 włosów, a wiosną i jesienią nawet do 80. Nadmierne wypadanie włosów jest często efektem przebytej choroby, stresów, nerwic, palenia papierosów, anemii lub nieodpowiedniej diety. Przyczyną zwolnionego wzrostu włosów, zmniejszenia grubości łodygi i zw

Codziennie tracimy około 50 włosów, a wiosną i jesienią nawet do 80. Nadmierne wypadanie włosów jest często efektem przebytej choroby, stresów, nerwic, palenia papierosów, anemii lub nieodpowiedniej diety.

Przyczyną zwolnionego wzrostu włosów, zmniejszenia grubości łodygi i zwiększonego ich wypadania może być niedobór białka w diecie i deficyt kaloryczny. Do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się także łupież.

Łysienie może być leczone różnego rodzaju lekami, takimi jak cytostatyki, leki o działaniu immunosupresyjnym, tzw. beta-blokery, środki przeciwzakrzepowe i obniżające poziom lipidów we krwi.

Najczęściej spotykanym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono głównie mężczyzn, po 50 roku życia zapada na nie około 50% z nich. Przyczyną tego schorzenia jest stopniowe zmniejszanie się mieszków włosowych skóry głowy na skutek działania adrogenów, co jest najczęściej związane z predyspozycją genetyczną, wiekiem i poziomem adrogenów. Obejmuje ono utratę włosów w okolicy czołowo-ciemieniowej.

Łysienie plackowate jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dotyczącym obu płci. Pierwsze jego objawy obserwuje się w różnym wieku, najczęściej jednak występuje już u dzieci i młodzieży, w postaci tzw. ognisk wyłysienia, zwykle na owłosionej skórze głowy. Przyczyny powstawania tego schorzenia nie są dotychczas zbadane, ale wiele faktów przemawia za predyspozycją genetyczną.

W łysieniu androgenowym stosuje się doustnie bocznię piłkowaną (Serenoa repens). Ma ona działanie antyandrogenowe, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Zaleca się także wyciągi z palmy sabalowej (Sabal serrulata). Jest ona antyandrogenem i blokuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie tego schorzenia.

W przypadku łysienia plackowatego stosuje się z kolei wyciąg z dziurawca, którym smaruje się miejsca pozbawione włosów i naświetla promieniami nadfioletowymi.

Wszystkie te kuracje przeprowadza się pod kontrolą lekarską.

W każdym przypadku, kiedy włosy są osłabione i wypadają, konieczna jest właściwa pielęgnacja.

Myje się je łagodnymi szamponami. Można również przygotować domowy szampon z korzenia mydlnicy lekarskiej (Saponaria officinalis) i liści pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica).

Odwar z korzeni mydlnicy wzmacnia włosy oraz leczy łojotok i łupież, a pokrzywa działa oczyszczająco i ściągająco. Poprawia przy tym ukrwienie skóry głowy, wzmacnia cebulki włosowe i reguluje pracę gruczołów łojowych przy ich nadmiernym przetłuszczeniu. Leczy także łupież, działa wzmacniająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Wzmacnia przy tym i pogłębia barwę ciemnych włosów.

Przy pielęgnacji włosów stosuje się również tatarak zwyczajny (Acorus calamus), który jest środkiem przeciwłupieżowym i przeciwłojotokowym. Odwary z tataraku hamują łysienie, odżywiają włosy, poprawiają ukrwi

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.