Masaż miodem

Masaż miodem

Upiększające i lecznicze właściwości miodu ludzie wykorzystywali od niepamiętnych czasów. Być może właśnie dzięki niemu śliczna Poppea zdobyła serce jednego z najokrutniejszych władców Rzymu, Nerona. To jej matka, która wychowywała się w Macedonii, nauczyła ją, jak dbać

Upiększające i lecznicze właściwości miodu ludzie wykorzystywali od niepamiętnych czasów. Być może właśnie dzięki niemu śliczna Poppea zdobyła serce jednego z najokrutniejszych władców Rzymu, Nerona.

To jej matka, która wychowywała się w Macedonii, nauczyła ją, jak dbać o urodę. Poppeę od dziecka niewolnice masowały miodem wymieszanym z oliwą i zawijały w płótna, a potem zażywała kąpieli w mleku oślic. Podobno jej skóra dzięki temu aż lśniła, a w dotyku była miękka jak aksamit. Nic dziwnego, że nie narzekała na brak adoratorów. Gdy Neron ujrzał Poppeę po raz pierwszy, była żoną jego przyjaciela Ottona. Cenił go bardzo, jednak namiętność zwyciężyła – najpierw zrobił z niej swoją kochankę, potem nakazał wziąć rozwód z Ottonem i sam ją poślubił. Podobno uwielbiał, gdy była wysmarowana miodem z oliwą, ale zażądał, by w tym balsamie zmienić proporcje i znacznie ograniczyć ilość oliwy na rzecz miodu. Domyślcie się sami, dlaczego…

Niezależnie od podtekstu erotycznego, wcieranie tego kosmetyku z pewnością wspaniale pielęgnowało skórę – odżywiało ją, przywracało właściwą wilgotność, nadawało miękkość, uelastyczniało oraz wygładzało.

Miód działa nie tylko upiększająco, ale też zdrowotnie. Wiedziano o tym w Rzymie, wiedziano i na ziemiach słowiańskich. Choć nie zachowały się informacje o sposobach pielęgnacji urody przez panie z rodu Piastów, wiadomo, że już we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich używano go do leczenia schorzeń układu oddechowego i pokarmowego, chorób serca i dolegliwości skórnych. Świerzb traktowano maścią, w skład której wchodziły nasiona lnu i miód, a dolegliwości dziąseł łagodzono mieszanką z szałwi, orlika, gałki muszkatołowej i miodu. Miodowe okłady stosowano przy zapaleniu płuc, oskrzeli i przeziębieniach – podobno były równie skuteczne, jak przystawianie baniek. Także i w późniejszych czasach chętnie wytwarzano z miodu rozmaite lecznicze maści i pomady, o czym wzmiankuje najstarszy polski zbiór porad medycznych „O ziołach i mocy ich” z roku 1575 Stefana Falimiarza.

Miód jako lek ceniono też bardzo na Bliskim i Dalekim Wschodzie. W Koranie napisano wszak, że: „Od pszczół pochodzi napój tak różny w barwach, w którym jest lek dla ludzi”. A w Tybecie wynaleziono masaż miodem – do dziś przypisuje mu się wyjątkowe właściwości uzdrawiające. Stosuje się go również w Mongolii, Rosji i na Ukrainie. Tybetańczycy wierzą, że w miodzie zawarta jest zarówno energia pszczół, jak i energia słońca, którą nasycone są kwiaty. Zatem razem z nim wcieramy w ciało tę podwójną uzdrawiającą energię.

Masaż miodem odtruwa organizm z toksyn

Aktywizuje bowiem funkcje wydzielnicze nerek, jelit i skóry, przyspieszając usuwanie szkodliwych złogów. Ponadto miód ma wła

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.