Rośliny czują, komunikują się i spekulują

Rośliny czują, komunikują się i spekulują

Rośliny bardzo aktywnie porozumiewają się ze sobą na różne sposoby. Zapach lasu, to jest właśnie mowa roślin. Zapachy nie są generowane po to, żeby ludzie mogli się dobrze czuć, tylko w określonych celach ewolucyjnych.

O myśleniu, porozumiewaniu się i altruizmie roślin, a także o przełomowym odkryciu, które może zrewolucjonizować rolnictwo z profesorem Stanisławem Karpińskim z SGGW w Warszawie rozmawia Olga Sawicka.

Panie Profesorze, czy rośliny się porozumiewają?
– Rośliny bardzo aktywnie porozumiewają się ze sobą na różne sposoby. Zapach lasu, to jest właśnie mowa roślin. Zapachy nie są generowane po to, żeby ludzie mogli się dobrze czuć, tylko w określonych celach ewolucyjnych. Są to różnego rodzaju związki chemiczne, które np. mówią roślinom, że żyją w jakiejś grupie, więc emitują też takie związki, które nie są tolerowane przez inne rośliny, w związku z tym zajmują dane siedlisko. Rośliny informują się o pożarze, jeżeli pożar wybuchł z jednej strony lasu, to drzewa oddalone o kilka kilometrów od tego pożaru wiedzą o tym, że jest niebezpieczeństwo ognia.
...

Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.