Zioła przeciw wypadaniu włosów

Zioła przeciw wypadaniu włosów

Codziennie tracimy około 50 włosów, a wiosną i jesienią nawet do 80. Nadmierne wypadanie włosów jest często efektem przebytej choroby, stresów, nerwic, palenia papierosów, anemii lub nieodpowiedniej diety.

Przyczyną zwolnionego wzrostu włosów, zmniejszenia grubości łodygi i zwiększonego ich wypadania może być niedobór białka w diecie i deficyt kaloryczny. Do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się także łupież.

Łysienie może być leczone różnego rodzaju lekami, takimi jak cytostatyki, leki o działaniu immunosupresyjnym, tzw. beta-blokery, środki przeciwzakrzepowe i obniżające poziom lipidów we krwi.

Najczęściej spotykanym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono głównie mężczyzn, po 50 roku życia zapada na nie około 50% z nich. Przyczyną tego schorzenia jest stopniowe zmniejszanie się mieszków włosowych skóry głowy na skutek działania adrogenów, co jest najczęściej związane z predyspozycją genetyczną, wiekiem i poziomem adrogenów. Obejmuje ono utratę włosów w okolicy czołowo-ciemieniowej.

Łysienie plackowate jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dotyczącym obu płci. Pierwsze jego objawy obserwuje się w różnym wieku, najczęściej jednak występuje już u dzieci i młodzieży, w postaci tzw. ognisk wyłysienia, zwykle na owłosionej skórze głowy. Przyczyny powstawania tego schorzenia nie są dotychczas zbadane, ale wiele faktów przemawia za predyspozycją genetyczną.

W łysieniu androgenowym stosuje się doustnie bocznię piłkowaną (Serenoa repens). Ma ona działanie antyandrogenowe, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Zaleca się także wyciągi z palmy sabalowej (Sabal serrulata). Jest ona antyandrogenem i blokuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie tego schorzenia.

W przypadku łysienia plackowatego stosuje się z kolei wyciąg z dziurawca, którym smaruje się miejsca pozbawione włosów i naświetla promieniami nadfioletowymi.

Wszystkie te kuracje przeprowadza się pod kontrolą lekarską.

W każdym przypadku, kiedy włosy są osłabione i wypadają, konieczna jest właściwa pielęgnacja.

Myje się je łagodnymi szamponami. Można również przygotować domowy szampon z korzenia mydlnicy lekarskiej (Saponaria officinalis) i liści pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica).

Odwar z korzeni mydlnicy wzmacnia włosy oraz leczy łojotok i łupież, a pokrzywa działa oczyszczająco i ściągająco. Poprawia przy tym ukrwienie skóry głowy, wzmacnia cebulki włosowe i reguluje pracę gruczołów łojowych przy ich nadmiernym przetłuszczeniu. Leczy także łupież, działa wzmacniająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Wzmacnia przy tym i pogłębia barwę ciemnych włosów.

Przy pielęgnacji włosów stosuje się również tatarak zwyczajny (Acorus calamus), który jest środkiem przeciwłupieżowym i przeciwłojotokowym. Odwary z tataraku hamują łysienie, odżywiają włosy, poprawiają ukrwienie skóry głowy i pobudzają wzrost włosów.

Wypadaniu włosów zapobiega brzoza brodawkowata (Betula verrucosa). Używa się jej liści, świeżego soku i kory. Mają one działanie ściągające i przeciwzapalne, a ponadto nadają włosom piękny połysk.

Korzeń łopianu pajęczynowatego (Arctium tomentosum) i łopianu mniejszego (Arctium minus) pomagają zwalczać łupież i przeciwdziałają wypadaniu włosów. Używa się w tym celu wyciągów olejowych i alkoholowych oraz świeżego soku z korzeni tych gatunków łopianu.

Henna, czyli lawsonia bezbronna (Lavsonia inermis), nie tylko koloryzuje, ale także wzmacnia i odżywia włosy, dając im siłę do obrony przed wpływem zanieczyszczonego środowiska. Reguluje również pracę gruczołów łojowych, znajdujących się w skórze głowy.

Żeń-szeń (Panax ginseng) również zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów. Pobudza on ukrwienie skóry, wzmacnia strukturę włosów, a ponadto stymuluje życiowe funkcje komórek skóry głowy.

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ma działanie aseptyczne i ściągające, a przy tym przyspiesza odnowę komórek skóry głowy. Wyciąg olejowy z tego ziela jest doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Działa łagodząco, oczyszczająco i stymulująco. Nadaje włosom połysk, wzmacnia je i lekko przyciemnia. Olejek rozmarynowy stymuluje krążenie, co zapewnia właściwe odżywienie cebulek włosowych. Korzystnie wpływa na włosy przetłuszczające się. Ma szczególne zastosowanie w pielęgnacji włosów ciemnych.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) działa na skórę głowy przeciwzapalnie, wzmacnia ją, usuwa łojotok i leczy łojotokowe zapalenie skóry. Najprostszym sposobem stosowania chmielu jest płukanie piwem włosów po umyciu.

Czosnek (Allium sativum) i cebula zwyczajna (Allium cepa) stymulują wzrost włosów i pomagają zwalczać łupież, mimo że ich zapach może odstraszać od stosowania.

Wzmacniająco na porost włosów działa nalewka nagietkowa (Tinctura Calendulae), nalewka z pięciornika (Tinctura Tormentillae), nalewka nasturcjowa (Tinctura Nasturtii), sok z łopianu (Succus Bardenae) oraz wyciągi z ziela bylicy boże drzewko (Artemisia abrotanum), liści kocimiętki właściwej (Nepeta cataria), z nasion soi (Glycine max). W pielęgnacji włosów stosuje się również płukanki m.in. z kory dębu, ziela skrzypu, tymianku, liści orzecha włoskiego (przyciemniają włosy), lawendy, koszyczków rumianku (rozjaśniają włosy), z liści szałwii, gruszy, eukaliptusa oraz z gałązek i owoców rokitnika.

Bardzo skutecznie działają okłady ze świeżo utartych korzeni czarnej rzodkwi (Raphanus sativus var. niger) lub chrzanu zwyczajnego (Armoracia rusticana). Korzenie chrzanu przeciwdziałają wypadaniu włosów, dzięki pobudzeniu krążenia krwi w skórze głowy. Korzenie rzodkwi działają podobnie, ale bardziej skutecznie, regenerując cebulki włosowe. Mimo że czarna rzodkiew wydziela bardzo mocny i niezbyt przyjemny zapach, jej działanie na włosy jest doskonałe.

Przy pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów stosuje się również oleje z awokado, z jojoby, ze słodkich migdałów oraz oliwę z oliwek. Szczególnie skuteczny jest olej rycynowy wytłoczony z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Zapobiega on łupieżowi i wypadaniu włosów, stymuluje ich wzrost i sprawia, że są jedwabiste w dotyku.

Od niedawna do pielęgnacji włosów zaleca się owoc egzotycznej rośliny – amli (Emblica officinalis), nazywanej również agrestem indyjskim. Stosuje się ją w formie proszku, maceratu lub naparu. Dodaje włosom blasku i grubości, zmiękcza je, pogłębia i ożywia naturalny kolor. Opóźnia przy tym przedwczesne ich siwienie.

Wyciągi z amli wmasowane w skórę głowy wzmacniają cebulki włosów, przyspieszają ich porost, a przy tym działają przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie. Dzięki wysokiej zawartości tamin zmniejszają przetłuszczanie się włosów.


Teresa Lewkowicz-Mosiej

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.