Apteka… na parapecie

Apteka… na parapecie

Żyworódka (Kalanchoe Daigremontiana) wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, co potwierdziły przeprowadzone badania. Może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Co to za roślinka?
To roślina z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi z Madagaskaru,
ale obecnie rośnie m.in. w Azji, Australii i Ameryce Środkowej.

W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa. To zielona, wieloletnia roślina, która ma prostą łodygę dochodzą do metra wysokości. Liście, osiągające długość kilkunastu centymetrów, są grube, postrzępione, w kształcie serca. Zawierają miąższ, a na ich brzegach wyrastają liczne rozmnóżki z maleńkimi listeczkami i korzonkami. Te małe roślinki można szybko ukorzenić.

Co zawiera?
Żyworodka zawiera cenne składniki mineralne: mangan, miedź, selen, cynk, bor, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Ponadto jest doskonałym źródłem witaminy C. Zawiera także polisacharydy, flawonoidy, garbnik, kwasy organiczne i enzymy.

Właściwości lecznicze
Docent dr hab. Aleksander Ożarowski, jeden z największych autorytetów w dziedzinie zielarstwa, pisał: „Działanie – sok wyciśnięty z liści lub miazga mają wiele cennych właściwości leczniczych, stosuje się je zewnętrznie na skórę lub błony śluzowe”. Stosowanie tej rośliny regeneruje i przyspiesza pokrywanie się ran nowym naskórkiem. Badania wykazały także, że żyworódka niszczy szczepy bakterii ropotwórczych (gronkowce, paciorkowce) oraz hamuje niektóre pleśnie i drożdże.

Na infekcje
Na wzmocnienie organizmu zaleca się picie soku z żyworódki. Pomaga on także zwalczać przeziębienie czy grypę wraz z jej objawami – katarem i kaszlem. Wskazany jest także przy anginie i zapaleniu górnych dróg oddechowych. W razie powyższych dolegliwości należy pić około 25 kropli soku z żyworódki dziennie. Przy katarze można smarować sokiem nasadę nosa, a przy anginie – okolice migdałków.

Nie tylko na zgagę…
Żyworódka wykazuje dobroczynne działanie na układ pokarmowy. W przypadku wrzodów żołądka lub owrzodzenia jelit należy przed posiłkiem wypić 20 kropli soku w kieliszku wody. Roślina ta doskonale poradzi sobie również ze zgagą – wystarczy wziąć do ust ok. 30 kropel soku, przepłukać jamę ustną i połknąć. Można także żuć świeży liść roślinki. Sok wspomaga także pracę wątroby, trzustki i nerek.

Na ból zęba i…
Sok jest też pomocny w leczeniu chorób dziąseł (płukać sokiem lub żuć liść) i bólu zęba (przyłożyć oczyszczony z błony zewnętrznej liść do bolącego zęba). Pomaga również w bólach: głowy, reumatycznych i kręgosłupa. Ponadto żucie listka rośliny likwiduje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Na kobiece dolegliwości
Pomaga przy stanach zapalnych żeńskich narządów płciowych, zapaleniach i pęknięciach sutka u karmiących matek, a nawet w nadżerkach szyjki macicy. Zielarze zalecają pić ok. 30 kropli soku dziennie i stosować go zewnętrznie.

Na żylaki i hemoroidy
Sok z żyworódki wspomagają też leczenie żylaków (smarować sokiem) i hemoroidów (okłady z soku lub liści).

Na cukrzycę
Żyworódka wspomaga również leczenie cukrzycy, gdyż obniża poziom cukru we krwi.

Na trądzik, egzemę i inne choroby skóry
Żyworódka pomaga też na trądzik, wypryski, wągry, wrzody skórne, kurzajki oraz łupież. Chore miejsca należy przemywać rano i wieczorem nalewką spirytusową z soku żyworódki. Przy egzemie i atopowym zapaleniu skóry zaleca się stosowanie świeżego soku z rośliny lub maści. Żyworódka pozwala także pozbyć się kurzajek i piegów. Doskonale dezynfekuje różne rany i skaleczenia, działa też przeciwbólowo na stłuczenia.
Jak uprawiać?
Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana. Żyworódka rośnie dobrze prawie w każdej ziemi. Nie lubi jednak ciężkiej, zbitej i gliniastej. Najlepsze rezultaty osiągniemy, używając do hodowli ziemi ogrodniczej, przeznaczonej do ziół. Nie powinno się rośliny nawozić. Żyworódka nie lubi nadmiaru wody, więc należy ją podlewać umiarkowanie, zazwyczaj wystarczy raz na tydzień. Lubi oświetlone miejsca, ale nie na mocnym słońcu.


Uwaga:
•  Spożywanie nalewki jest niewskazane dla osób o podwyższonej zawartości potasu. Ze względu na obecność alkoholu nalewki nie powinny spożywać dzieci.

•  Liść żyworódki nie powinien mieć kontaktu z metalowymi przedmiotami, gdyż traci swoje cenne właściwości.
•  Właściwości lecznicze posiada roślina przynajmniej jednoroczna.

Spirytus z żyworódki (do przemywania)
Do ok. 1/4 szklanki soku z żyworódki dodaj
szklankę spirytusu salicylowego. Wymieszaj dokładnie płyn i przelej do małych buteleczek. Używaj do dezynfekcji zadrapań, małych ran.

W aptece
W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są różne preparaty zawierające ekstrakt z żyworódki, np. zasypka, żel, maść. Można także kupić czysty sok z rośliny.

Nalewka żyworódkowa
Około 1/4 szklanki soku z żyworódki wy-
mieszać ze szklanką spirytusu i przelać do
butelek.

Sok
Zielone łodyżki z liśćmi umyć, owinąć bibułką i trzymać w lodówce około 7 dni. Po tym czasie zmiażdżyć i wycisnąć sok. Płyn należy przechowywać w lodówce.

Maść
Tłuszcz (smalec wieprzowy, olej kokosowy, lanolina, wazelina), kilka liści żyworódki
Tłuszcz rozgrzać, liście żyworódki zmiażdżyć, następnie wrzucić do emaliowanego rondelka z tłuszczem. Pozostawić do ostygnięcia, usuwając większe kawałki rośliny. Gotową maść przełożyć do małego pojemnika i trzymać w lodówce.
Maść należy stosować przy zmianach skórnych, np. w przypadku atopowego zapalenia skóry. Nie używać na rany.

 Agnieszka Bożek
Korzystałam m.in. z:
Lewkowicz-Mosiej T., Leksykon roślin leczniczych, Świat Książki, Warszawa 2003.
Ożarowski A., Kalanchoe pierzasta – jako roślina lecznicza, Wiadomości Zielarskie, nr 4, 1991.
Żyworódka pierzasta. Roślinka stulecia. Rady praktyczne dyplomowanej bioenergoterapeutki Janiny Zawadzkiej. Wydane nakładem Wydawnictwa Skryptor, Gdańsk 1998.

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.