Pilates to prozdrowotna forma ćwiczeń, która buduje świadomość i kontrolę nad własnym ciałem. Metoda ta jest połączeniem pracy nad własnym ciałem, duchem i umysłem. Uruchamia głębokie mięśnie, które mają wpływ i warunkują prawidłową postawę.
Dzięki temu Pilates jest pomocny przy wielu dolegliwościach związanych z kregosłupem. Uczy, jak można sobie pomóc i być pełnym witalnej energii i lekkości, bez bólu oraz napięć.
Różni się od innych metod tym, iż koncentruje się głównie na wzmacnianiu mięśni stabilizujących, odpowiedzialnych za właściwe ustawienie kręgosłupa i prawidłową postawę, oraz na rozwijaniu harmonii i równowagi w ciele. Żeby osiągnąć wymierne korzyści z ćwiczeń, w pierwszej kolejności należy nauczyć się poprawnie oddychać. W czasie zajęć należy być bardzo skoncentrowanym, zarówno na ustawieniu się w prawidłowej pozycji i precyzyjnym wykonaniu ćwiczenia, jak i na uważnym
oddychaniu. Należy oddychać głęboko i równomiernie, i nie zatrzymywać powietrza w płucach. Pełne i świadome oddychanie dociera i uruchamia mięśnie głębokie, które warunkują prawidłową pracę kręgosłupa i rozwijają czucie głębokie.
Kręgosłup jest filarem naszego ciała, osią, wokół której kręci się nasze życie. Z jednej strony jest silny i odporny, z drugiej – niezwykle wrażliwy. Wraz z żebrami i mostkiem tworzy konstrukcję, która zapewnia wyprostowaną, charakterystyczną dla człowieka sylwetkę.
Aby kręgosłup właściwie funkcjonował, musí być elastyczny – wtedy umożliwia swobodne wykonywanie ruchów, a także stabilny, by utrzymać właściwą postawę.
Z danych statystycznych wynika, że co drugi człowiek na świecie ma, miał lub będzie miał problemy z kręgosłupem. Za najważniejszą przyczynę bólu kregosłupa uważa się sposób życia współczesnego człowieka. Wyprostowana sylwetka jest idealna dla aktywnego trybu życia, natomniast w ciągu kilkudziesięciu lat próbujemy zmienić się w ludzi siedzących. Ból jest wynikiem długotrwałego i nadmiernego obciążania kręgosłupa oraz braku systematycznej aktywności fizycznej.
Pierwszych wskazówek, jak ważny jest dla nas ruch fizyczny, dostarczyły badania zwiazane z eksploracją kosmosu. W celu sprawdzenia wpływu stanu nieważkości na ludzki organizm w jednym ze szpitali w Dallas w 1966 roku położono do łóżek na trzy tygodnie pięciu młodych mężczyzn. Otrzymywali skromne posiłki, aby nie przytyli, nie wolno im było zażywać ruchu. Tylko raz mogli pójść pod prysznic, a do toalety wożono ich na wózkach. Po 21 dniach mężczyżni z trudem podnosili się łóżek, narzekając na bóle pleców. Ich zdolność przyswajania tlenu zmniejszyła się o 28%, a wydolność serca spadła o 25%. Mięsień sercowy zmalał o 11%. Kiedy mieli pobiec po ruchomej bieżni, dwóch z nich zemdlało z wysiłku. Degradacja, jakiej tych pięciu mężczyzn doświadczyło w błyskawicznym tempie, dotyka obecnie szerokich kręgów społeczeństwa, z tą różnicą, że rozkłada się na wiele lat. Obecnie godzinami siedzimy bez ruchu przed komputerem, dźwigamy ciężkie rzeczy na prostych nogach, polegujemy w jednej pozycji na kanapie.
Winowajcą jest także stres, który powoduje, że chowamy głowę w ramiona, napinamy mięśnie i tak trwamy przez kilka godzin. Pośpiech i stres powodują, że mniej dbamy o własne potrzeby. Nie słuchamy własnego organizmu do momentu, aż pojawią się pierwsze objawy w postaci bólu.
Kręgosłup uwielbia aktywność fizyczną i potrzebuje nieustannego rozciągania. Pilates należy do najlepszych i najskuteczniejszych metod oddziałujących na niego. Ma również bardzo korzystny wpływ na kości, zapobiega na starość złamaniom skuteczniej niż lekarstwa. Najważniejszy w zapobieganiu złamaniom jest fakt, że ludzie po prostu rzadziej upadają. Ćwiczenia Pilatesa wzmagają witalne siły organizmu, zdecydowanie usprawniają koordynację ruchową, krok jest pewniejszy, i poprawia się zmysł równowagi.
To jedna z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, często zlecana jako forma rehabilitacji po rozmaitych kontuzjach i urazach. Poprzez system ćwiczeń będących kombinacją wzmacniania, rozluźniania i rozciągania oraz koncentrację na budowaniu równowagi w ciele i uczeniu świadomego ruchu, połączonego z prawidłowym oddychaniem Pilates zapewnia organizmowi wyszytko to, czego ten potrzebuje do pełnego wykorzystania swoich możliwości. Należy jednak pamiętać, że tylko jakość wykonywanego ruchu i systematyczność przyniosą nam wymierne korzyści.
Bożena i Ilona Włodarczyk
Fot. z archium Studio Diamond Pilates
Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.