Obudź swój metabolizm

Aby rozbudzić metabolizm po zimie, konieczna jest aktywność fizyczna. Już poranne ćwiczenia przy otwartym oknie czy w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu będą w tym bardzo pomocne. Pobudzą krążenie, dotlenią mózg, rozruszają stawy i mięśnie. Poniżej prezentuję zestaw ćwiczeń, które nie zajmą wam więcej niż 15 minut. Warto je wykonywać co rano, a poprawią samopoczucie i przysłużą się ciału, umysłowi i psychice.

Rozpocznij ćwiczenia od 5–10 brzuszków. Postaraj się podciągnąć stopy, uginając nogi w kolanach, aby odciążyć kręgosłup. Utrzymuj proste plecy, wystarczy, że uniesiesz łopatki i grzbiet do poziomu, aż poczujesz, że mięśnie brzucha się napną. Pamiętaj o oddechu: wdech w chwili napięcia mięśni, wydech – gdy wracasz do pozycji. Nie śpiesz się też przy wykonywaniu ćwiczenia, w wolniejszym tempie będzie ono lepiej wykonane.

 

Rozciągnij mięśnie pośladkowe oraz grzbiet. Załóż nogę na nogę i postaraj się lekko wypchnąć łokciem kolano. Zwróć głowę w przeciwną stronę niż ruch ręki. Wytrzymaj tak przez 20–30 sekund i wykonaj to samo z drugą nogą.

 

Wykonaj podpór przodem na wyprostowanych ramionach. Postaraj się tak wytrzymać 45 sekund. To ćwiczenie wzmocni mięśnie głębokie brzucha i zapewni stabilizację kręgosłupowi.


 

Po poprzednim ćwiczeniu zrób przerwę 10–15 sekundową i wykonaj tym razem podpór na ramionach ugiętych. Także postaraj się wytrzymać 45 sekund.

 

Teraz rozciągaj mięśnie brzucha. Wyprostuj ręce w ramionach, staraj się dociskać biodra do podłoża. Głowę możesz odchylić do tyłu. Wytrzymaj tak przez 20–30 sekund.

 

Usiądź na piętach (jeżeli masz problem z kolanami i nie możesz, spróbuj wykonać siad skrzyżny). Zapleć dłonie za plecami i postaraj się rozciągnąć, barki jednocześnie wypychając klatkę piersiową do przodu. Wytrzymaj tak przez 20–30 sekund.

 

Postaraj się teraz rozciągnąć grzbiet, zaplatając dłonie przed sobą. Pamiętaj, aby napiąć mięśnie brzucha, to pomoże wykonać prawidłowo ćwiczenie. Wytrzymaj tak przez 20–30 sekund.

 

Przenieś rękę nad głowę, lekko pochylając ciało, oprzyj się na drugiej ręce. Rozciągając się, patrz do góry w tej samej linii co łokieć. Wytrzymaj tak przez 20–30 sekund i następnie zamień ręce.

 

Połóż dłoń na skroni i postaraj się delikatnie naciągnąć głowę do boku. Wytrzymaj tak przez 20–30 sekund i zamień strony.

 

Oprzyj jedną nogę na kolanie (możesz podłożyć coś miękkiego), a drugą nogą zrób wypad w przód. W tym ćwiczeniu rozciąga się pachwinę. Rozłóż ręce na boki, lekko uginając w łokciach. Postaraj się, by mieć biodra wypchnięte do przodu. Wytrzymaj tak przez 20–30 sekund i potem zamień nogi.

Na koniec złącz nogi, wyprostuj w kolanach, ale głowę trzymaj zwieszoną do dołu. Rozluźnij ręce i grzbiet. Postaraj się delikatnie unosić w górę kręgosłup, kręg po kręgu.

W weekend, gdy masz więcej czasu, spróbuj wyrwać się z domu na spacer, może na wycieczkę za miasto. Sprawdź, czy w Twojej okolicy nie pojawiły się nowe szlaki i trasy. Przygotuj swój rower na wiosnę, ładna pogoda przyjdzie tak szybko, więc nie pozwól się jej zaskoczyć. Bądź gotów na nowy rozdział w życiu, ten lepszy, z większą świadomością potrzeb swojego ciała i w dbałości o pozytywne samopoczucie.

Pamiętaj również o spożywaniu pięciu posiłków w ciągu dnia i opowiedniej diecie.
Marek Zapalski

Autor jest absolwentem Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od najmłodszych lat uprawia sport, nie ogranicza się tylko do jednej dyscypliny. Zapalony triathlonista, żeglarz, narciarz i zdobywca górskich szczytów. Propagator zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.