Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) i mniejszy (S. minor)

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) i mniejszy (S. minor)

Łacińska nazwa rodzajowa krwiściągu pochodzi od słów „sanguis” – krew i „sorbere” – ściągać, co znalazło dosłowne odzwierciedlenie w polskiej nomenklaturze. Od razu zdradza właściwości lecznicze rośliny. Poza tym zwano go u nas krewnikiem, krwawnikiem, krwieściągiem warzywnym, różyczką Panny Marii, sowią strzałą czy żyleńcem. Od wieków roślinyz tego rodzaju były uprawiane w ogrodach ziołowych i tradycyjnie stosowane w lecznictwie i w kuchni.

Krwiściąg lekarski i mniejszy praktycznie nie różnią się wyglądem. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że ten drugi osiąga połowę wzrostu i rozrostu pierwszego. Podczas gdy krwiściąg lekarski dorasta do wysokości 120 cm, łodyga mniejszego może mieć co najwyżej 60 cm. W obu przypadkach ze zdrewniałego kłącza wyrasta przyziemna rozeta nieparzysto pierzastodzielnych, miękkich liści, składających się z 12 par listków i jednego pojedynczego u góry. W maju i czerwcu na szczytach rozgałęzionych łodyg pojawiają się czerwonawe główki złożone z zielonoczer-wonych lub purpurowych pojedynczych kwiatów wydzielających przyjemną, orzeźwiającą woń.
Oba gatunki rosną dziko w całej strefie umiarkowanej Eurazji, a w czasach wielkich odkryć geograficznych osadnicy brytyjscy zawieźli krwiściąg lekarski do swojej kolonii Nowej Anglii w Ameryce Północnej.

W domowej apteczce
Ziele krwiściągu lekarskiego zbiera się od kwietnia do lipca. Surowcem zielarskim są wysuszone, podziemne (korzeń i kłącze) i nadziemne części rośliny (ziele). Jest to lek tradycyjny przede wszystkim o właściwościach ściągających i hamujących krwawienie.
Korzeń zawiera garbniki hydrolizujące i skondensowane, głównie pochodne kwasu galusowego i elagowego (kwas 3,3”,
4-trimetyloelagowy, gambirynę A i B, sanguiinę i eugeninę), flawonoidy (rutozyd, kwercetynę, kemferol), oligomeryczne proantocyjanidyny, mondesmozydowe saponiny triterpenowe, w tym glikozydy kwasu pomolowego (czyli sangwisorbiny). Ze względu na znaczne ilości garbników, korzeni używa się do garbowania skór. To właśnie garbniki i saponiny działają ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie i przeciwbiegunkowo.

Dawniej wyciąg winny z ziela krwiściągu stosowano w chorobach płuc: rozedmie, zaleganiu flegmy i nieżytach oskrzeli. Dziś odwary z korzenia podaje się chorym w ostrej biegunce. Ponieważ hamują krwawienia, stosuje się je także we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (colitis ulcerosa) i innych krwawieniach z przewodu pokarmowego, np. we wrzodach żołądka, w krwawieniach macicznych oraz zewnętrznie przeciw trądzikowi, hemoroidom, różnego rodzaju chorobom czy uszkodzeniom skóry, jak zranienia, owrzodzenia, oparzenia, egzemy, a także w stanach zapalnych błon śluzowych (jako składnik płukanek i past do zębów).

Ziele i odwar z kłączy można dodawać do kąpieli mających działanie przeciwzapalne, wysuszające i gojące, pomocne w chorobach kobiecych, w leczeniu drobnych dermatoz i owrzodzeń ciała.
Odwar z krwiściągu stosowany zewnętrznie zmniejsza także wydzielanie potu. Moczone w nim dłonie i stopy mniej się pocą, a z przecieranych regularnie partii ciała znikają także potówki. Wypłukane w wodzie z dodatkiem odwaru włosy będą się mniej przetłuszczały, nabiorą blasku i odżyją.
Z krwiściągu można przygotować napary, odwary i nalewki. Należy przestrzegać dawkowania surowca. Napar przygotowuje się z 2-6 g suszonego ziela i pije 3 razy dziennie (gramówka dotyczy również stosowania ekstraktów i nalewek). Ekstrakty z krwiściągu wchodzą także w skład maści i balsamów do użytku zewnętrznego.

W kuchni
W odróżnieniu od kuzyna, który wspomagał domowe kuracje, krwiściąg mniejszy uprawiany był przede wszystkim w celach dopieszczania podniebienia domowników. Jego liście o orzechowym aromacie i delikatnym orzeźwiającym smaku ogórków były chętnie dodawane na surowo do sałatek, zimnych drinków, twarogów, masła, potraw jajecznych oraz jako przyprawa do zup, mięs, pieczonych i grillowanych ryb, sosów, garnirowania czy doprawiania potrawki zamiast pietruszki. Można z niego przyrządzić także oryginalny ocet ziołowy. W potrawach mięsnych i rybnych idealnie komponuje się w mieszankach z rozmarynem i estragonem. Do zup zwykle dodaje się go na początku gotowania, ale pod wpływem temperatury traci swój aromat.
To, że krwiściąg mniejszy jest bardziej preferowany w kuchni, nie znaczy, że nie posiada właściwości leczniczych. Również z jego liści przygotowuje się napary stosowane w zaburzeniach łaknienia i trawienia (biegunki), do oczyszczania ran i w przypadku krwawienia hemoroidów. Wewnętrznie stosuje się go także, podając choremu świeże liście do żucia.

Krwiściąg można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Jeśli chcemy wykorzystać go do celów kulinarnych, musimy dopilnować, by nie rozwinęły się kwiaty. Roślinkę przycina się do wysokości około 15 cm, by liście zachowały świeży i delikatny smak. Nie należy również przesadzać z nawozami – przenawożona roślina straci jędrność, a liście chłodny, ogórkowy aromat i staną się podobne do szpinaku.

UWAGA
Ze względu na obecność garbników, nie zaleca się spożywania krwiściągu w nadmiernych ilościach, czyli ponad 100 g świeżego ziela dziennie. Ziele jest także przeciwskazane w zakrzepicy i przy tendencji do zakrzepów.

PRZEPISY

Masło ziołowe z krwiściągiem mniejszym
75 g masła, 1 i 1/2 łyżki posiekanego krwiściągu, łyżka posiekanej mięty, sól i czarny pieprz, sok z cytryny

Zmieszać razem posiekane zioła. Rozpuścić masło w rondelku, dodać zioła i podgrzewać na bardzo wolnym ogniu przez 10 min. Doprawić solą i pieprzem oraz odrobiną soku z cytryny. Polać masłem rybę z rusztu (najlepiej flądrę lub solę).

Herbatka na gronkowca
3 łyżeczki ziela z krwiściągu lekarskiego zalać pół litra wody. Parzyć 20 minut. Przecedzić, uzupełnić wodą do żądanej objętości. Można stosować do płukania gardła.

Galaretka na trudno gojące się rany, owrzodzenia i oparzenia, przeciwbiegunkowa i przeciwkrwotoczna
Łyżkę żelatyny zalać 350 ml wrzącej wody. Mieszając, energicznie gotować przez minutę. Do wywaru wsypać sproszkowane ziele krwiściągu (łyżka), ziele glistnika (łyżka), kwiat arniki (łyżka), ziele dziurawca (łyżka), korzeń żywokostu (łyżka) i kwiat nagietka (łyżka), wymieszać, pogotować jeszcze 2 min, następnie przelać do słoiczka i przenieść do zimnego miejsca, aby zastygła. Można zażywać 1–2 razy dziennie po 1–2 łyżki. Chore miejsca pokrywać galaretką 3–4 razy dziennie. Stosować też po goleniu w razie stanów zapalnych.

Mieszanka ziołowa
Po łyżce ziela tasznika, ziela lub korzenia krwiściągu, ziela skrzypu i rdestu

Składniki wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić na godzinę, przecedzić. Pić 2–3 razy dziennie (lub częściej) po 100–150 ml.

Wskazania: częste krwotoki z nosa, krwawa biegunka, choroba wrzodowa, gruźlica, ostry kaszel, zapalenie płuc, tchawicy i oskrzeli, krwawiączka, krwiomocz, krwotoki oczne, upławy, krwotoki maciczne, choroby skórne.

Nalewka ziołowa
5 ml Azulanu, po 10 ml nalewki z krwiściągu, nalewki z dziurawca, nalewki żywokostowej, nalewki nagietkowej,
nalewki arnikowej i z kory dębowej

Płyny wymieszać. Wlać do butelki ze spryskiwaczem. Przed użyciem wstrząsnąć. Z odległości 10 cm spryskiwać płynem zmiany skórne, uszkodzenia, trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia. Leczy też trądzik młodzieńczy i wiele innych schorzeń. W chorobach alergicznych zażywać 5–10 ml preparatu 3 razy dziennie.

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.