Kamienie przed egzaminami

Kamienie przed egzaminami

Każdy znajdzie kamień, który w danym momencie będzie dla niego najwłaściwszy, dostosowany do potrzeb intelektualnych oraz aktualnego stanu nerwów.  
A oto króciutka ściągawka, podpowiadająca, po które kamienie sięgać w okresie maturalnym, w czasie sesji, w końcu roku szkolnego, kiedy uczniowie walczą o lepsze oceny na świadectwie. Zdarza się, że minerały są skuteczniejsze niż kofeina albo tabletki uspokajające. Naprawdę warto wypróbować ich moc!

Dla wzmocnienia koncentracji i pamięci
Amazonit (kolor – opalizująca, turkusowa zieleń, niebiesko-zielony) – poprawia zdolność myślenia i przyswajania sobie wiedzy, zaleca się go wszystkim uczącym się.

Azuryt (kolor niebieski do ciemnoniebieskiego) – wspiera koncentrację i sprzyja zapamiętywaniu informacji. Wskazany dla osób pracujących intelektualnie oraz muszących opanować pamięciowo duże partie materiału. Wystarczy położyć przed sobą jego skupisko lub grupkę azurytowych kuleczek, by materiał sam wchodził do głowy, a rozwiązywanie zadań czy problemów przychodziło nadspodziewanie łatwo.

Cyrkon (kolor bezbarwny, niebieski, żółty, pomarańczowy po czerwonobrązowy) – poprawia pamięć, koncentrację, uświadamia, jakie mamy talenty. Leczy też kompleks niższości, dodaje pewności siebie.

Gagat (kolor ciemnobrązowy lub czarny) – pomaga w koncentracji, równocześnie uspokajając nerwy, zachęcając do optymistycznego spojrzenia w przyszłość.

Kwarc z rutylem (kolor przezroczysty z wrostkami rutylu) – poprawia koncentrację, wzmacnia siłę woli, chroni przed negatywnymi, agresywnymi energiami, wprowadza w pogodny nastrój. Wzmacnia też wiarę w siebie i sprawia, że przypominają się potrzebne w danym momencie wiadomości, znika „pustka w głowie”, powstała pod wpływem stresu. Naprawdę warto go mieć przy sobie podczas egzaminów wszelkiego rodzaju!

Sodalit (najczęściej ciemnoniebieski z szarymi i białymi plamkami) – niezwykle pomocny w koncentracji – już w kilka minut przy pilnej pracy umysłowej pomaga skupić uwagę. Wyostrza intelekt, ułatwia zrozumienie trudnych zagadnień. Trzeba go na kilkanaście minut przyłożyć do czoła między brwiami, a potem na biurku przed sobą, by nauka czy odrabianie lekcji szły jak z płatka. A do tego uspokaja i przywraca przytomność umysłu w chwilach wzburzenia, przyda się zatem i w chwili egzaminu czy klasówki.

Sugilit (kolor czerwonofioletowy) – doskonale wpływa na pracę mózgu, równoważąc działanie prawej i lewej półkuli. Wyostrza koncentrację. Przywraca wiarę w siebie, utwierdza w poczuciu własnej wartości, dodaje odwagi, energii, ułatwia wydajniejsze wykorzystywanie własnych możliwości oraz pozwala je zaprezentować otoczeniu w sposób bardziej przekonywujący. Osłabia uczucie tremy, pozwalając skupić się na rozwiązywaniu problemu zaistniałego „tu i teraz”. W czasie intensywnej nauki warto 3 razy dziennie robić sobie z nim sesję, kładąc go między brwiami na trzecim oku i przez 15 minut chłonąc jego energię, by usprawnić proces przyswajania wiedzy, a równocześnie „zgubić” przedegzaminacyjne napięcie i zastąpić je uczuciem odprężenia i wewnętrznego przekonania, że wszystko sie uda. A podczas egzaminu dobrze jest trzymać go w dłoni lub zawiesić na szyi.

Szafir (kolory ma rozmaite, ale w tym przypadku należy sięgnąć po niebieskie odcienie) – rozbudza pragnienie wiedzy, wzmacnia pamięć, dodaje błyskotliwości, polotu, pogłębia intuicję. Pomaga też przy problemach z wysławianiem się, podobnie jak turkus czy błękitny chalcedon. Doskonałe wsparcie zarówno w trakcie nauki, jak i egzaminów – właściwie w każdej sytuacji wymagającej wysiłku intelektualnego i wykazania się wiedzą.

Miedź – to wprawdzie nie kamień, lecz metal, ale warto tu o niej wspomnieć, bo poprawia współdziałanie obu półkul mózgowych, wzmacnia pamięć, pomaga się skoncentrować. Wystarczy założyć na głowę przepaskę z miedzianego drutu, by wiedza szybciej zaczęła wchodzić do głowy, a przede wszystkim – trwale tam zostawała. Do tego regeneruje siły, zapobiega zmęczeniu umysłu i ciała.

Dla dodania energii i rozjaśnienia myśli
Chryzopraz (kolor od jabłkowozielonego po szmaragdowozielony) – mamy tu „dwa w jednym”, bo minerał ten nie tylko dodaje energii, pobudza wyobraźnię, intuicję, dodatnio wpływa na błyskotliwość, ale i uspokaja, i to w sytuacjach bardzo silnego napięcia – noszony na szyi pozwala szybko pozbyć się histerycznej reakcji w wybitnie stresującej sytuacji, zapanować nad sobą i wrócić do jasnego, rozsądnego myślenia. Warto go mieć przy sobie podczas egzaminu czy klasówki!

Fluoryt (kolor od fioletu poprzez niebieski do białego, niekiedy wielobarwny w jednym krysztale) – łagodzi skutki przepracowania umysłowego, rozjaśnia myśli, a równocześnie łagodzi rozdrażnienie, wzmacnia nerwy, oddala niepokój. Osoby nadwrażliwe i niepewne siebie powinny trzymać podczas ustnych egzaminów w lewej ręce kawałek tego minerału – najlepiej fioletowego.

Granat (kolor czerwony, żółty, szmaragdowozielony, niebieski, różowy, pomarańczowoczerwony, brązowy, czarny, fioletowy, czasem bezbarwny) – czerwona odmiana dodaje energii, pobudza do pracy, wzmacnia siłę woli i chęć dążenia do osiągnięcia celu. Wzmacnia też pewność siebie i rozwija wyobraźnię. Odmiany zielone wyciszają, uspokajają, poprawiają nastrój.

Granit (kolor szary, zielony, różowy, żółtawy) – wzmacnia, zapobiega uczuciu osłabienia, wyczerpania, przywraca równowagę energetyczną. Przydaje się zwłaszcza osobom sporo pracującym przy komputerze czy robiącym notatki – kiedy położy się go na kręgach szyjnych, usuwa ból karku i zmęczenie dłoni.

Hematyt (kolor metaliczny, szaroczarny, często z barwnymi naciekami, z elementami czerwieni) – regeneruje organizm, poprawia samopoczucie po ciężkim wysiłku, dodaje witalności.

Kryształ górski (kolor od przezroczystego po mlecznobiały) – neutralizuje smog elektryczny i elektroniczny, doładowuje energetycznie, wzmacnia i rozjaśnia myśli.

Obsydian (kolor smolistoczarny niekiedy ciemnoszary lub z czarny z białymi plamkami – to obsydian śnieżny) – zalecany jest przy ociężałości umysłowej i przemęczeniu intelektualnym (zwłaszcza śnieżny). Przydatny dla uczniów i studentów borykających się z nadmiarem materiału do opanowania, gdyż szybko regeneruje mózg. W przypadku silnego znużenia najlepiej jeden kawałek tego minerału podłożyć pod kość ogonową, a drugi nad głową, np. na oparciu fotela, i spokojnie posiedzieć przez kwadrans z zamkniętymi oczami, głęboko, rytmicznie oddychając.

Rodonit (kolor różowoczerwony do czerwonofioletowego) – likwiduje umysłowe i fizyczne zmęczenie, rozjaśnia myśli, łagodzi niepokój, dodaje pewności siebie, podnosi poczucie własnej wartości.

Topaz (kolor żółty, złocisty, różowy, biały, brązowy, niebieski, bezbarwny) – jego złote odmiany likwidują wyczerpanie, dodają energii, rozjaśniają umysł, przywracają zdolność koncentracji, a równocześnie usuwają stany lękowe. Do tego topaz pogłębia umiejętność przedstawiania wiedzy i własnego zdania ze swadą, w sposób płynny i przekonywujący, nie tylko w czasie ustnych egzaminów, ale także w czasie pisemnych sprawdzianów. Warto go po- łożyć przed sobą.

Turmalin zielony i czarny – zapobiega wyczerpaniu psychicznemu i fizycznemu, wzmacnia organizm, regeneruje siły. Poprawia koncentrację, pamięć, wycisza oraz wspiera dyslektyków.

Przy nadmiernym napięciu przedegzaminacyjnym
Agat mszysty (kolor – od bezbarwnego po mleczny z zielonymi, rzadziej brązowymi aż do czarnych, inkluzjami) – przyciąga spokój i siłę, przywraca równowagę, zwalcza uczucie rozdygotania. Warto się do niego odwoływać nie tylko przy atakach lęku przed klasówką czy egzaminem, ale i w trakcie egzaminu – w nerwowych sytuacjach dobrze jest ściskać w dłoni agat – zwłaszcza ten w kolorze zielonym. Dzięki temu zdenerwowanie mija, a myśli płyną spokojnie.

Akwamaryn (kolor – białoniebieski do niebieskiego, niekiedy błękitnozielony do morskozielonego w jasnych i ciemnych odmianach) – uspokaja nerwy, rozjaśnia umysł, zmniejsza strach, dezorientację, problemy z wyrażaniem uczuć. Dobry zwłaszcza dla osób, u których zdenerwowanie przekłada się na problemy z układem pokarmowym, bo leczy zaburzenia i bóle żołądka.

Awenturyn w kolorze jasnozielonym i zielonym – uwalnia od napadów lęku, wzmacnia cierpliwość, zawieszony jako wisiorek w okolicach serca lub na splocie słonecznym daje uczucie spokoju i odprężenia, oddala troski i kłopoty.

Celestyn (kolor jasno-błękitny) – pomaga rozładowywać napięcia w sytuacjach stresowych, przyno- si poczucie bezpieczeństwa, koi nerwy, uspokaja.

Cytryn (kolor cytrynowożółty, złocisty, wpadający w brąz, brązowy) – pomaga zapanować nad emocjami, łagodzi lęki, zapobiega pesymizmowi. Zalecany jest zwłaszcza zestresowanym dzieciom oraz młodzieży, pomaga pokonać nieśmiałość, dodaje pewności siebie, dzięki czemu mogą się skupić na prawidłowych odpowiedziach podczas egzaminów czy klasówek, a nie na strachu, że im się nie uda. Ułatwia narzucenie myślom dyscypliny. Dlatego osoby znerwicowane, niepewne własnych sił powinny sobie robić codzienne, dwudziestominutowe sesje z cytrynem umieszczonym na splocie słonecznym, podczas których należy równo, spokojnie oddychać, poddając się emanacji kamienia. Dobrze też jest w sytuacjach stresowych mieć go przy sobie, bo pozwala zachować równowagę i nie stracić głowy.

Labradoryt (kolor opalizująco szary z prześwitami wszystkich kolorów tęczy, bywa także bezbarwny, żółty, pomarańczowy, złoty i zielony) – uwalnia od napięć, nieśmiałości, niezdecydowania. Zalecany zwłaszcza dla osób wycofanych, niewierzących we własne siły. W dodatku te minerały – zwłaszcza z refleksami złotymi i żółtymi – pomagają w koncentracji, przywracają jasność myślenia, dodają odwagi. To doskonałe wsparcie podczas klasówki, egzaminu, szczególnie ustnego, kiedy czasem ze strachu zapomina się „języka w gębie”.

Lazuryt, czyli lapis-lazuli (kolor niebieski, często z białymi lub złotym paskami czy plamkami) – dodaje pewności siebie, łagodzi wewnętrzne rozedrganie, przywracając równowagę, zwalcza nieśmiałość i brak poczucia własnej wartości, leczy z kompleksów, a równocześnie rozjaśnia myśli i doskonale wpływa na samodyscyplinę.

Rodochrozyt (kolor różowy) – zapobiega przemęczeniu, senności, a równocześnie uspokaja, zapobiegając załamaniom nerwowym, stanom lękowym.

Sardonyks (kolor biało-brunatny) – zmniejsza stres, wzmacnia pewność siebie, przynosi wewnętrzną siłę, odwagę. Doskonały dla mówców, odblokowuje bowiem nie tylko na poziomie mentalnym, ale i czysto fizycznym, oczyszczając i wzmacniając czakram gardła. (Można nosić go jako wisior).

Szmaragd (kolor zielony) – uspokaja, łagodzi napięcie, usuwa lęki, wewnętrzne rozdygotanie, wycisza zmęczony umysł, wzmacnia pamięć.

Turkus (kolor niebieski, niebieskozielony) – poprawia stan nerwów, łagodzi napięcie, a równocześnie obdarza jasnym umysłem, wielką mocą psychiczną, wzmacnia charakter. Pomaga swobodnie się wypowiadać.

* * *
Kamienie można stosować jak wyżej napisano (przykładać do ciała) lub kłaść na biurku w czasie nauki czy pisania...
Można też nosić je w postaci wisiorków, korali, bransoletek, kolczyków, pierścionków itp. lub przyklejać plastrami do ciała.

Stosując minerały, trzeba pamiętać o ich regularnym oczyszczaniu po każdorazowym użyciu, choćby przez spłukanie ich pod strumieniem wody.

Opracowano na podstawie książki
Uzdrawiająca moc kamieni R. Marciniak, Warszawa 2001.

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.