Chroń Ziemię

Chroń Ziemię

By deszcz padał, wiatr wiał, ogień grzał, a Matka Ziemia rodziła. Tego potrzebujemy dziś, tego potrzebowali nasi przodkowie i tego będą potrzebować nasze dzieci, wnuki, prawnuki... asza niebieska planeta przez miliony lat karmiła i chroniła swoich mieszkańców, zaopatrując ich w

By deszcz padał, wiatr wiał, ogień grzał, a Matka Ziemia rodziła. Tego potrzebujemy dziś, tego potrzebowali nasi przodkowie i tego będą potrzebować nasze dzieci, wnuki, prawnuki...

asza niebieska planeta przez miliony lat karmiła i chroniła swoich mieszkańców, zaopatrując ich we wszystko, czego potrzebowali. Matka Ziemia dostarczała i jeszcze dostarcza nam wystarczająco dużo jedzenia i wody, obdarowuje nas różnorodnością roślin, które karmią i leczą. Nikt z nas nie musi być głodny i bezdomny.

W ciągu niecałego stulecia udało nam się zanieczyścić wodę tak, by nie nadawała się do picia, a powietrze – by nie było zdatne do oddychania. Zatruliśmy nawozami ziemię i modyfikujemy rośliny. Wkrótce lasy Amazonii przerobimy na kartonowe pudła służące do pakowania nadprodukcji  sprzętu elektronicznego. Zaślepieni chciwością, żądzą posiadania dóbr materialnych i gonieniem za komfortem wyeksploatowaliśmy i wyczerpaliśmy główne złoża, naruszając delikatną równowagę naszej planety. „Przehandlowaliśmy dobrobyt przyszłych pokoleń na natychmiastowy zysk” mówi Grandmother Agnes (w książce Starszyzna kobiet radzi Światu).

Międzynarodowa ekonomia upada, wszędzie wokół terror, bieda, nierównomierne rozłożenie dóbr materialnych, głód, choroby i nowe wirusy. Moc i możliwości naszej planety do podtrzymania życia słabną i kończą się. Podstawowe, naturalne rytmy tracą równowagę. Zmienia się klimat, zmniejsza powłoka lodowa biegunów i traci harmonię nasz ekosystem. Wciąż rosnące siły destrukcji człowieka wpływają na nieprzewidywalne siły natury.

Ziemia od dłuższego czasu ostrzegała. Teraz zmusza nas do słuchania. Coraz gwałtowniejsze zjawiska naturalne – huragany, tornada, powodzie, trzęsienia ziemi, kierują naszą uwagę na konieczność odnowy, odbudowy delikatnej równowagi niezbędnej do utrzymania ekosystemu Ziemi.

Nadszedł ostatni moment, o ile nie jest już za późno, na tworzenie nowego stylu wspierającego życie na naszej planecie i odzyskanie planetarnej równowagi. Ziemia wzywa nas do powrotu do życia w zgodzie z naturalnymi cyklami Słońca, Księżyca i jej samej, do wszystkiego tego, co zgubiliśmy,  goniąc za materią. Musimy wrócić do organicznej uprawy roślin i wytwarzania niemodyfikowanej genetycznie żywności, do ochrony nasion, likwidacji monopoli, szacunku dla wody i  tradycyjnej medycyny.

W ostatnim czasie obserwuję powrót zapomnianych rytuałów i systemów kosmologii rdzennych ludów całego świata. Czy możliwe jest, by historia ludzkości zatoczyła koło i rozwiązania dzisiejszych problemów możemy znaleźć w tradycji rdzennych narodów?

Struktura wierzeń tradycyjnych plemion jest spójna. Ludzie, zwierzęta, rośliny, Ziemia, Niebo, Słońce, Księżyc, gwiazdy i wszystko, co nas otacza, jest Całością, jest Jednością, a my jesteśmy częścią tej całości. Każda społeczność to część sobie właściwego środowiska i dl

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.