Bliżej natury

Bliżej natury

Pochodzimy z dużych miast. Nasza decyzja przeprowadzenia się na wieś była podyktowana potrzebą bycia bliżej Natury, swobodniejszym i wolniej płynącym rytmem życia. W otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego przez prawie 20 lat wykreowaliśmy modelowe, permakulturowe siedlisko: Ogrody Permakultury. Miejsce, w którym propagujemy zdrowy styl życia, gdzie można znaleźć wiele praktycznych przykładów ekologicznych rozwiązań technologicznych, związanych z odnawialnymi energiami, naturalnym budownictwem, biologiczną uprawą ogrodów. Siedlisko to jest przykładem na to, że człowiek może żyć szczęśliwie prostym życiem, korzystać z cywilizacyjnych osiągnięć i wzbogacać zasoby Ziemi, zamiast je dewastować. Staramy się inspirować i wspierać innych w ich dążeniach do zmian w kierunku zdrowszego, spokojniejszego rytmu życia.

Permakultura jest alternatywą dla ogólnie panującej kultury konsumpcyjnej. Stawia na współpracę z Naturą i respektowanie jej naturalnych praw. Ten światowy ruch obejmuje już całą Planetę. Jest inicjowany oddolnie przez ludzi, których celem jest zmiana paradygmatu cywilizacji na bardziej przyjazny Naturze oraz samemu człowiekowi.
Od niedawna działamy jako Fundacja „Ogrody Permakultury”, a od wielu lat jako osoby prywatne zajmowaliśmy się propagowaniem idei permakultury w Polsce. W ramach naszej działalności projektujemy samowystarczalne siedliska, naturalne ogrody, instalacje pasywnej energii solarnej, organizujemy spotkania, festiwale i warsztaty związane z permakulturą, ekologią i zdrowym stylem życia. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez tłumaczenia, artykuły, filmy, książki oraz bezpośredni kontakt z odwiedzającymi i uczestnikami warsztatów. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania do druku autorskiej książki pt.: Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi.

Uprawiając ogród biologiczny czy budując zdrowe domy z naturalnych materiałów, stajemy się z powrotem twórczy – smakujemy życie na nowo. Współdziałanie zaś z prawami Natury daje nam możliwość głębszej refleksji nad tym, do czego dążymy i realizacji własnej wolności.
W kontraście do zalewu sztucznej żywności i bezrefleksyjnego konsumizmu proponujemy obudzenie w sobie na powrót twórcy, artysty i smakosza jednocześnie. Naturalne ogrody permakultury tworzone są obecnie na całym świecie, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Powstają z inicjatywy osób prywatnych, jak również grup i społeczności lokalnych.

W tym roku współorganizowaliśmy Europejski Festiwal Smaku w Lublinie razem z Unlimited Group, przygotowując szereg działań w ramach Warsztatów Smakuj Życie – Kultura bez przemocy. Podczas tegorocznego festiwalu poprowadziliśmy kilka warsztatów i spotkań dotyczących ekowiosek i permakultury.
W programie warsztatów znalazły się tematy dotyczące naturalnego ogrodnictwa i budownictwa, naturalnych metod zapobiegania i pomagania sobie w czasie choroby. W ramach warsztatów zaprezentowana była technologii budowy naturalnych domów ze słomy i gliny, poznaliśmy pyszne, ale mało znane zioła, nauczyliśmy się, jak robić kosmetyki naturalne, a także, jak się odżywiać, by zachować zdrowie. Zaprezentowaliśmy ideę „zielonego balkonu”, czyli jak można uprawiać użytkowe rośliny na niewielkiej przestrzeni w mieście. Mieliśmy również przyjemność uczestniczyć jako prelegenci w oficjalnym spotkaniu dotyczącym promocji Lubelszczyzny.

Wykład „Permakultura – Smak Wolności” był inspiracją dla ludzi idących w kierunku większej niezależności, prostszego, zdrowszego, bogatszego i szczęśliwszego stylu życia, a jednocześnie mniej inwazyjnego dla środowiska naturalnego. Wykład traktował o zrównoważonym rozwoju, samowystarczalności, budowaniu zdrowia, radości życia, dokonywaniu świadomych wyborów, podając do tego konkretne, praktyczne przykłady rozwiązań.

Kreując materialne podstawy zdrowego środowiska i naszego zdrowia, możemy odzyskać stan wewnętrznej harmonii i utracony smak życia.

Monika Podsiadła, Andrzej Młynarczyk
www.permakultura.com.pl
www.facebook.com/ogrodypermakultury

...
Autor: Monika Podsiadła, Andrzej Młynarczyk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.