Sypialnia

Sypialnia

Chińczycy nazywali sypialnię „gniazdem węża” i „miejscem spoczynku słońca”. Wąż – symbol zdrowia i energii potrzebuje bezpiecznego schronienia, które pozwala mu odpocząć i odzyskać siły.  Z kolei „miejsce spoczynku słońca” oznaczało noc. Naszym zadaniem jest stworzenie przestrzeni spełniającej dwa na pozór wykluczające się warunki – będzie się jednocześnie charakteryzować energią yin, która pozwoli nam odpocząć, oraz energią yang, która zregeneruje nasze siły witalne.

Najlepszym miejscem na sypialnię jest rejon najbardziej odległy od wejścia do domu lub mieszkania. Taka lokalizacja zapewnia śpiącemu spokój i poczucie bezpieczeństwa – bardzo ważne warunki dobrego wypoczynku i regeneracji sił. Jest to rejon mocy, pozwalający sprawować pieczę nad całym domem. Jednocześnie to w tej części domu, z dala od wejścia, a często także z dala od hałaśliwej ulicy, dominują spokój i cisza, pozwalające na pełen wypoczynek.

Sypialnia stanowczo nie powinna się znajdować w centralnej części mieszkania. Przez ten najważniejszy rejon przechodzą wszelkie działania i cała energia domu. Centrum oddziałuje na pozostałe części domu, wpływa na wszystkie sfery naszego życia i na domowników. To miejsce mocy, oś domu będąca dla jego mieszkańców osią świata – axis mundi. Jednym z tabu jest umieszczenie w tym szczególnym miejscu sypialni. Jeśli je złamiemy, ucierpi nasz sen – będziemy niespokojni i pozbawieni poczucia bezpieczeństwa. Towarzyszyć nam zacznie zamieszanie i dezorientacja. Mogą także ucierpieć nasze małżeństwo, finanse, relacje rodzinne.

Kolejnym wyjątkowo niekorzystnym miejscem na lokalizację sypialni jest pomieszczenie nad garażem. Odgrodzeni od ziemi pustą i chłodną przestrzenią tracimy w nocy siły, zamiast je odzyskiwać. Dodatkowym mankamentem są spaliny, które generuje samochód, a także jego hałaśliwa i dynamiczna energia niesprzyjająca spokojnemu wypoczynkowi. Z tego rodzaju problemem spotykamy się obecnie często w nowych budynkach, w których powszechnie spotyka się podziemne garaże. Należy wystrzegać się tego rodzaju lokalizacji mieszkania, lecz kiedy już mamy takie nie najszczęśliwsze lokum, zastosujmy remedia, które pozwolą zminimalizować szkodliwe oddziaływanie garażu. Zabiegiem racjonalnym będzie dodatkowa warstwa izolacji, zaś symbolicznym – wprowadzenie zarówno do garażu, jak i do sypialni elementów należących do żywiołu Drzewa. Pełni fantazji entuzjaści feng shui sięgają niekiedy nawet po bardzo wyrazistą symbolikę – malują na ścianach obydwu pomieszczeń kwiaty i drzewa. Może się zdarzyć także, że stosując się do wskazań bardziej radykalnego mistrza feng shui, przykleją na suficie w garażu lustra, które odbijać mają niekorzystną energię tego pomieszczenia i uchronią przed nią śpiących w sypialni. Bardziej umiarkowani sympatycy chińskiej sztuki ograniczą się do pomalowania ścian na kolor zielony lub do obicia ich boazerią. Dobrym rozwiązaniem będzie także położenie na podłodze sypialni nad garażem dywanu lub parkietu, a także ustawienie donic z żywymi roślinami – choć tu należy zachować ostrożność, by nadmiar roślin nie zakłócał nam snu. Szczególnym przypadkiem jest lokalizacja sypialni na parterze domu, tuż za ścianą garażu. Może to wprowadzić dodatkowe poczucie zagrożenia, gdyż podświadomie będziemy się obawiać, że – choć to mało p

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.