Kora i pąki drzew

Kora i pąki drzew

Wczesną wiosną pozyskuje się surowiec zielarski z drzew m.in. korę, pędy i pąki, a potem równie cenne liście i młode gałązki.

Z drzew iglastych – sosny, jodły, świerka ścina się delikatnie jasnozielone pędy, zwane potocznie odrostami, które znakomicie oczyszczają krew, przepędzają wiosenne zmęczenie i apatię oraz działają wykrztuśnie.

Można je spożywać na surowo, posiekane lub zmiksowane dodawać do surówek i sałatek, przyrządzać z nich napary czy syropy, a nawet witaminowe dżemy.

Zawierają nie tylko cenne olejki eteryczne, ale także sporo witaminy C i prowitaminę A. Oczywiście do przygotowania takiego witaminowego naparu trzeba pozyskać pędy z drzew położonych daleko od zakładów przemysłowych i szos, i nie ogołacać jednego drzewa, tylko ścinać je z kilku. Gałązki zaś i igły sosnowe najlepiej pozyskiwać z drzew przeznaczonych do wycinki, a nawet już ściętych.

Z igliwia przyrządza się napary (łyżeczkę pociętych drobno igieł sosnowych lub świerkowych zalewa się szklanką wrzątku i trzyma pod prz...

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.