Nieocenione pączki

Nieocenione pączki

Jako pierwsze wczesną wiosną na zew natury odpowiadają drzewa. Ich soki ruszają z ogromną życiodajną mocą, krążą w pniach i konarach, rozpoczynając uśpiony w zimowych miesiącach proces wzrostu i rozmnażania. Najpierw gałązki pokrywają się pączkami – to w nich kumuluje się część owej obudzonej właśnie energii.

apalnych oczu – głównie w okładach.
W lecznictwie ludowym (zwłaszcza w Rosji, gdzie wszystkie leki pozyskiwane z brzozy zarówno przedstawiciele medycyny ludowej, jak i oficjalnej cenią niesłychanie wysoko) proponuje się napary i odwary z pączków również jako środek przeciwgrzybiczny, przeciwrobaczy oraz pierwotniakobójczy (naturoterapeuci odnotowują jego skuteczne działanie na przykład przy zwalczaniu rzęsistka).

Zbawienne dla skóry i włosów
Pączki brzozy doskonale sprawdzają się w łagodzeniu schorzeń dermatologicznych – nie tylko stosowane wewnętrznie, lecz także zewnętrznie (w kąpieli, maseczkach, okładach, jako tonik i składnik płukanek) – między innymi wspomagają leczenie zapalenia mieszków włosowych, łuszczycy, egzemy, trądziku, owrzodzeń na rozmaitym tle, również ropnych. Zrobione z nich kosmetyki oczyszczają cerę i poprawiają jej koloryt. Nalewka z brzozowych pączków, wcierana w skórę głowy, wzmacnia cebulki włosowe, co zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, a płukanka z naparu czy maceratu nadaje im piękny połysk.

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.)
Pączki bukowe (Gemmae fagi) zbiera się od marca do maja i suszy w temperaturze pokojowej. Zawierają one flawonoidy, garbniki, śluzy, cukry, fitohormony i fitosterole, kwasy (kawowy, chlorogenowy, kumarowy, salicylowy, ferulowy i inne) oraz olejek lotny. Pod względem składu chemicznego nie zostały jeszcze do końca zbadane, niedawno odkryto w nich na przykład fitoncydy, które są poddawane analizie.

Właściwości lecznicze
Już teraz wiadomo jednak, że działają odkażająco i antyseptycznie, przeciwkaszlowo, napotnie, odtruwająco, przeciwzapalnie, regulująco na pracę układu pokarmowego (pobudzają wydzielanie soków żołądkowych), ściągająco, przeciwbólowo, łagodnie uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Co zresztą nie jest żadnym wielkim odkryciem, tylko potwierdzeniem tego, czego od wieków byli świadomi przedstawiciele medycyny ludowej.

Przeciw przeziębieniu, infekcjom gardła i płuc
Nasi przodkowie zwalczali za ich pomocą wszelkie problemy układu oddechowego, katar, kaszel, stany zapalne zatok i uszu, nieżyty gardła, także anginę. Przy zapchanym nosie, flegmie zalegającej w płucach i mokrym oskrzelowym kaszlu proponowali inhalację z ich udziałem. Wykorzystywali je do obniżania gorączki – nawet wysokiej. Chorych, zwłaszcza tych półprzytomnych, a nawet nieprzytomnych z powodu wysokiej temperatury, zawijano w prześcieradła zamoczone w chłodnym naparze, aby ją „spędzić”, a potem podawano im gorący napar z bukowych pączków, by spowodować „bicie potów”, wypędzające chorobę.

Ponadto...
Napary, odwary i nalewkę z bukowych pączków zażywano przy biegunce, niestrawności i na poprawę apetytu, dla stymulacji pracy wątroby i nerek, przy artretyzmie i reumatyzmie. Podawano je nerwusom i smutasom. Były jednym ze środków zalecanych do oczyszczania tętnic ze złogów, a cały organizm – z toksyn. Wiosenne kuracje z ich użyciem, oczyszczające skórę „od środka”, dawały doskonałe wyniki przy problemach dermatologicznych.

Zewnętrznie – stosowano je przy hemoroidach (w nasiadówkach), stanach zapalnych odbytu, pęcherza i pochwy. Paniom przy wszelkich problemach typowo kobiecych związanych z narządami rodnymi doradzano nasiadówki i irygacje z użyciem naparu lub maceratu z pączków. W postaci okładów stanowiły skuteczny lek na gojenie się ran i owrzodzeń, stłuczeń, skręceń i zwichnięć. Zwalczały także

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.