Nieocenione pączki

Nieocenione pączki

Jako pierwsze wczesną wiosną na zew natury odpowiadają drzewa. Ich soki ruszają z ogromną życiodajną mocą, krążą w pniach i konarach, rozpoczynając uśpiony w zimowych miesiącach proces wzrostu i rozmnażania. Najpierw gałązki pokrywają się pączkami – to w nich kumuluje się część owej obudzonej właśnie energii.

podrażnienia oczu. W kąpielach ratowały skórę przy egzemach, łuszczycy, toczniu i wypryskach ropnych, zwalczały też nadmierną potliwość.

Współczesne badania potwierdziły wszyst- kie wymienione wyżej właściwości (a tym samym sensowność stosowania) bukowych leków. Doskonale radzą sobie one z wszelkimi „przednówkowymi” infekcjami, które osłabiony przesileniem wiosennym organizm łatwo łapie, a także z kilkoma przypadłościami zupełnie niezależnymi od pory roku. Na pewno warto je zbierać i przechowywać w domowej apteczce.

Dla odmłodzenia skóry
Bukowe pączki mają również zastosowanie w kosmetyce – jako płukanka używana po umyciu włosów wzmacniają je, nadają im połysk i zapobiegają łupieżowi; w tonikach i maseczkach – oczyszczają cerę oraz ją wygładzają.

Kosmetolodzy stosunkowo niedawno odkryli, że wręcz odmładzają – zrobione z nich preparaty aktywizują procesy odnowy skóry dzięki temu, iż zwiększają przyswajanie tlenu przez jej komórki, za to zapobiegają uciekaniu z nich wody, co poprawia nawilżenie. Ze względu na sporą zawartość fitohormonów powstrzymują też działanie enzymów rozkładających włókna kolagenowe (rusztowanie stanowiące oparcie dla komórek), co sprawia, że skóra znacznie wolniej wiotczeje.

Olcha (szara – Alnus icana L., zielona – Alnus viridis, czarna – Alnus glutinosa L.)
Pączki z tych trzech spotykanych w Polsce gatunków olchy zbiera się od końca stycznia do maja (najlepszym surowcem leczniczym są te marcowe, już nabrzmiałe, tuż przed pęknięciem). Należy je suszyć w temperaturze 25–30°C w ogrzewanej suszarni albo w lekko nagrzanym piekarniku.

Skład i właściwości
Zawierają flawonoidy (kwercetynę, kemferol i inne), garbniki, trójterpeny (między innymi betulinę), kwasy (między innymi kwas pirokatechowy, elagenowy i jego pochodną – brewofolinę), żywice, olejek lotny, fitosterole i fitohormony, witaminy: A, C, E, F, P i PP oraz z grupy B (B1, B2, B3, B5, B8, B11).

Wspomagają układ pokarmowy
Działają rozkurczowo. Regulują pracę układu pokarmowego, a także łagodzą jego dolegliwości – między innymi hamują biegunki oraz zwalczają niestrawność; stosuje się je przy nieżytach i – wspomagająco – przy chorobie wrzodowej, zapaleniu jelita grubego, zatruciach pokarmowych. Kiedyś większość gospodyń obowiązkowo zbierała olchowe pączki przed Wielkanocą (a te z bogatych domów wysyłały po nie służbę), by nie zabrakło ich, kiedy zaczynały się objawiać skutki świątecznego obżarstwa i opilstwa, tym ostrzejsze, że folgowanie sobie za stołem następowało po okresie długiego postu, kiedy to układ pokarmowy odzwyczajał się od nadmiernego obciążenia. Olchowa herbatka czy nalewka ratowały wówczas niejednego
trzymającego się za obolały żołądek łakomczucha...

I pamięć
Pączki te działają również przeciwmiażdżycowo (niszczą wolne rodniki i nadtlenki), zapobiegając odkładaniu się złogów w naczyniach krwionośnych i utracie pamięci u starszych osób.

Inne zalety
Ponadto działają przeciwbakteryjnie i antywirusowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Regulują gospodarkę hormonalną (także u panów), hamują krwawienia (również zbyt obfite miesiączki) i wysięki, poprawiają pracę nerek (wspomagająco zaleca się je w leczeniu ich stanów zapalnych z krwiomoczem) i są moczopędne, dzięki czemu zwalczają obrzęki powstałe w wyniku zatrzymywania wody w organizmie.

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.