Nieocenione pączki

Nieocenione pączki

Jako pierwsze wczesną wiosną na zew natury odpowiadają drzewa. Ich soki ruszają z ogromną życiodajną mocą, krążą w pniach i konarach, rozpoczynając uśpiony w zimowych miesiącach proces wzrostu i rozmnażania. Najpierw gałązki pokrywają się pączkami – to w nich kumuluje się część owej obudzonej właśnie energii.

Łagodzą alergie – zarówno na tle pokarmowym, jak i oddechowym – a także dolegliwości reumatyczne i artretyczne. Uspokajają, hamując stany lękowe i rozdrażnienie. Obecnie bada się ich skuteczność w zwalczaniu nowotworów.

W schorzeniach kobiecych
Napary, odwary, proszki i inne leki zrobione z olchowych pączków od wieków stosowano we wszelkich chorobach kobiecych – przy upławach, nadżerkach, zapaleniu przydatków, nieregularnych, bolesnych miesiączkach.

Na migrenę i nerwobóle
Już w średniowieczu herbatkę olchową proponowano osobom cierpiącym na migreny i nerwobóle wszelkiego rodzaju, w tym korzonkowe, często uaktywniające się na przedwiośniu, akurat kiedy świeżego surowca mamy pod dostatkiem.

Na choroby skóry
W kąpielach i okładach – wspomagają leczenie wielu chorób skórnych, takich jak: łuszczyca, egzema, trądzik, liszaje i wrzody, a także trudno gojących się ran. Łagodzą też stany zapalne oczu.

W kosmetyce
Od zawsze ratowały osłabione zimą włosy, wzmacniając ich cebulki, zapobiegając rozdwajaniu się końcówek, nawilżając przesuszone pukle i nadając połysk zmatowiałym. Zbawiennie wpływają też na skórę – zwłaszcza poszarzałą, niedotlenioną, słabo odżywioną i wiotczejącą. Zrobione z pączków toniki i maseczki poprawią jej koloryt i napięcie, a także ją odmłodzą.

Uwaga!
Matki karmiące powinny stosować ostrożnie przetwory z pąków, gdyż hamują one wydzielanie mleka (są za to jak najbardziej zalecane przy tzw. mlekotoku).
Wszelkie porady i przepisy należy skonsultować z lekarzem.
Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.