odpowiedzi na listy

(...) Słyszałam, że rosnąca na brzegach rowów, sadzawek, stawów, jezior rogoża, czyli pałka wodna ma właściwości lecznicze i odżywcze. Czy to prawda? Anna W.

Pałka szerokolistna – jedna z kilku odmian pałki, ale najbardziej przydatna człowiekowi – rośnie w obu Amerykach i Europie. Jedna z jej odmian pojawia się także w północnej Afryce – podobno używano jej niegdyś do przywracania urodzajności ziemi nad brzegami Nilu. Pałka może rosnąć na terenach zbyt kwaśnych lub zatrutych metalami ciężkimi. Bakterie w jej korzeniach przywracają glebie wartość mineralną, usuwając nadmiar azotu, a także oczyszczają wodę. Dlatego ogrodnicy sadzą ją chętnie przy oczkach wodnych.

Mówi się, że człowiek, który w dziczy natrafił na pałkę wodną (Typha L.), znalazł cztery z pięciu rzeczy potrzebnych do przetrwania: wodę (bo pałki rosną na brzegach zbiorników wodnych), jedzenie (wszystkie części rogoży są jadalne), schronienie (bo można z nich robić chaty) oraz paliwo dla ognia (stare wyschnięte łodygi). Wtedy jedynie towarzystwa będzie mu brakować. A amerykańscy skauci dodają – powiedz, czego potrzebujesz, a ja ci to zrobię z pałki wodnej. Wzorem Indian z wysuszonych łodyg i liści robią strzechy, kosze, torby, maty. Tratwy.

...
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.