Apteka… na parapecie

Apteka… na parapecie

Dawniej roślina ta była tak popularna, jak aloes. Współcześnie żyworódka wraca do łask dzięki swym cennym właściwościom leczniczym.

Żyworódka (Kalanchoe Daigremontiana) wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, co potwierdziły przeprowadzone badania. Może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Co to za roślinka?
To roślina z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi z Madagaskaru,
ale obecnie rośnie m.in. w Azji, Australii i Ameryce Środkowej.

W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa. To zielona, wieloletnia roślina, która ma prostą łodygę dochodzą do metra wysokości. Liście, osiągające długość kilkunastu centymetrów, są grube, postrzępione, w kształcie serca. Zawierają miąższ, a na ich brzegach wyrastają liczne rozmnóżki z maleńkimi listeczkami i korzonkami. Te małe roślinki można szybko ukorzenić.

Co zawiera?
Żyworodka zawiera cenne składniki mineralne: mangan, miedź, selen, cynk, bor, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Ponadto jest doskonałym źródłem witaminy C. Zawiera także polisacharydy, flawonoidy, garbnik, kwasy organiczne i enzymy.

Właściwości lecznicze
Docent dr hab. Aleksander Ożarowski, jeden z największych autorytetów w dziedzinie zielarstwa, pisał: „Działanie – sok wyciśnięty z liści lub miazga mają wiele cennych właściwości leczniczych, stosuje się je zewnętrznie na skórę lub błony śluzowe”. Stosowanie tej rośliny regeneruje i przyspiesza pokrywanie się ran nowym naskórkiem. Badania wykazały także, że żyworódka niszczy szczepy bakterii ropotwórczych (gronkowce, paciorkowce) oraz hamuje niektóre pleśnie i drożdże.

Na infekcje
Na wzmocnienie organizmu zaleca się picie soku z żyworódki. Pomaga on także zwalczać przeziębienie czy grypę wraz z jej objawami – katarem i kaszlem. Wskazany jest także przy anginie i zapaleniu górnych dróg oddechowych. W razie powyższych dolegliwości należy pić około 25 kropli soku z żyworódki dziennie. Przy katarze można smarować sokiem nasadę nosa, a przy anginie – okolice migdałków.

Nie tylko na zgagę…
Żyworódka wykazuje dobroczynne działanie na układ pokarmowy. W przypadku wrzodów żołądka lub owrzodzenia jelit należy przed posiłkiem wypić 20 kropli soku w kieliszku wody. Roślina ta doskonale poradzi sobie również ze zgagą – wystarczy wziąć do ust ok. 30 kropel soku, przepłukać jamę ustną i połknąć. Można także żuć świeży liść roślinki. Sok wspomaga także pracę wątroby, trzustki i nerek.

Na ból zęba i…
Sok jest też pomocny w leczeniu chorób dziąseł (płukać sokiem lub żuć liść) i bólu zęba (przyłożyć oczyszczony z błony zewnętrznej liść do bolącego zęba). Pomaga również w bólach: głowy, reumatycznych i kręgosłupa. Ponadto żucie listka rośliny likwiduje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Na kobiece dolegliwości
Pomaga przy stanach zapalnych żeńskich narządów płciowych, zapaleniach i pęknięciach sutka u karmiących matek, a nawet w nadżerkach szyjki macicy. Zielarze zalecają pić ok. 30 kropli soku dziennie i stosować go zewnętrznie.

Na żylaki i hemoroidy
Sok z żyworódki wspomagają też leczenie żylaków (smarować sokiem) i hemoroidów (okłady z soku lub liści).

Na cukrzycę
Żyworódka wspomaga również leczenie cukrzycy, gdyż obniża poziom cukru we krwi.

Na trądzik, egzemę i inne choroby skóry
Żyworódka pomaga też na trądzik, wypryski, wągry, wrzody skórne, kurzajki oraz łupież. Chore miejsca należy przemywać rano i wieczorem nalewką spirytusową z soku żyworódki

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.