Rdest ptasi, czyli świńska trawka

Ta niepozorna roślinka to nie tylko doskonała pasza dla zwierząt, ale też środek leczniczy o wielkim potencjale i szerokim zastosowaniu. Warto sięgać po rdest w schorzeniach dróg oddechowych, układu moczowego, pokarmowego i krwionośnego. Zaskoczy nas również w kuchni i doda pikanterii niejednej potrawie.

Rdest ptasi  (Polygonum aviculare) niejedno ma imię – wśród najbardziej popularnych nazw ludowych tego gatunku warto wymienić bzdziorst, drutowiec, jesionowe nasienie, ptasie ziele, szpacze lub wróble języczki oraz oczywiście świńską trawą. Ta ostatnia nazwa oznacza paszę dla bydła – głównie świń i krów – przez rolników rdest uważany jest bowiem za roślinę mlekopędną, choć mleko barwi delikatnie na niebiesko.

Ptasi rdest jest stosowany od wieków w lecznictwie ludowym, a także dziś w homeopatii oraz medycynie oficynalnej (lek oficynalny oznacza wykonywany w aptece według przepisów farmakopealnych) i farmakopealnej. O rdeście jako o zielu leczniczym już w czasach starożytnych pisali Pedanios Dioskurydes w swoim dziele De Materia Medica i Pliniusz Starszy w Historia Naturalis, w epoce średniowiecza natomiast Hieronymus Bock i Pierandrea Matthioli. W dawnych Niemczech ptasi r...

Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.