Borówka brusznica

Borówka brusznica

Roślinka ta jest naturalną bombą witaminową. Jej właściwości zdrowotne były wykorzystywane od najdawniejszych czasów. Współcześni badacze odkryli w niej flawonoidy i garbniki, które wykorzystuje się do leczenia chorób układu pokarmowego i moczowego. Ponadto borówka znalazła zastosowanie w wielu dietach odchudzających.

W celach leczniczych wykorzystywane są owoce, jak również liście borówki brusznicy. Dawniej napary z całych gałązek borówek stosowano jako środek przeciwreumatyczny, a odwar z samych liści zalecano przy kamicy nerkowej. Gotowane z cukrem owoce podawano przy dolegliwościach żołądka i przy braku apetytu, zaś zmiażdżone, dojrzałe borówki przykładano na oparzenia.

Co to za roślina?
Borówka brusznica (z łac. Vaccinium vitis idaea), zwana również borówką czerwoną, jest niskim krzewem (15–20 cm) z licznymi czerwonymi owocami zebranymi w „pęczki”. Inne nazwy rośliny to: borówka wiecznozielona, brusznica, czerwienica, czerwona jagoda-kamioneczka, gogodza. W Polsce możemy ją spotkać w suchych iglastych lasach, zwłaszcza sosnowych lub świerkowych, na wrzosowiskach oraz w górach. Owoce borówki brusznicy można zrywać w sierpniu, ale w regionach południowych i południowo-zachodnich Polski owocuje po raz drugi we wrześniu, październiku i w listopadzie. Borówki mają kwaśny i gorzki smak.

...
Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.