Owies zwyczajny

venae).

Zarówno ziele, jak i słoma owsiana zawierają związki cukrowe, saponiny i liczne związki mineralne zasobne w rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, magnez, wapń, potas i żelazo. W ziarnach i płatkach owsianych wykryto też duże ilości skrobi, składającej się z bardzo drobnych cząstek, wyjątkowo lekkostrawnych po ugotowaniu, jak również nieco białka i witaminy E. Mąka owsiana składa się głównie ze skrobi.

Wodne wyciągi z ziela owsa działają wykrztuśnie przy schorzeniach układu oddechowego i przeciwbólowo przy dolegliwościach reumatycznych oraz przy kamicy moczowej i innych schorzeniach nerek. Rozpuszczalna w wodzie krzemionka wpływa bardzo korzystnie na przemianę materii, stan naczyń krwionośnych, narządów wewnętrznych, a także kości, skóry, paznokci i włosów.

Związki krzemu regulują także aktywność hormonalną, zwłaszcza u ludzi starszych. Krzemionka przeciwdziała również krystalizacji składników mineralnych w przewodach moczowych, dzięki czemu zapobiega kamicy.

Płatki owsiane w formie kleików zaleca się jako lekkostrawny i obfitujący w związki mineralne pokarm dla chorych i rekonwalescentów, a także przy biegunkach, przewlekłych schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki i nerek. Są one również łagodnym środkiem powlekającym przy stanach zapalnych i podrażnieniach błony śluzowej jamy

ustnej, gardła i przełyku. Stwierdzono ponadto, że kleiki z płatków owsa obniżają stężenie insuliny we krwi, co działa przeciwcukrzycowo. W lecznictwie ludowym uważane były za środek odmładzający i pobudzający popęd płciowy.

Od niedawno rozważa się możliwość zastosowania diety z dużym udziałem płatków owsianych w leczeniu hiperlipidemii, czyli nadmiernej zawartości tłuszczów w osoczu krwi oraz w profilaktyce ciężkich, zagrażających życiu chorób układu krążenia. Zaobserwowano, że dieta zasobna w płatki i otręby owsa wyraźnie obniża stężenie cholesterolu we krwi, zwłaszcza jego frakcji LDL, czyli tzw. „złego cholesterolu”, przy jednoczesnym podwyższaniu poziomu „cholesterolu dobrego” (HDL).

Dzięki obecności steroli, zwłaszcza beta-sitosterolu, przetwory z owsa hamują też specyficzny enzym – dehydrogenazę testosteronową, która powoduje powiększanie się gruczołu krokowego u starszych mężczyzn.

Teresa Lewkowicz-Mosiej

DLA URODY

Od dawna znane jest kojące, tonizujące i odżywcze działanie wyciągu z owsa na skórę, zwłaszcza starzejącą się. Wynika ono z wysokiej zawartości związków polifenolowych, które mają silne działanie przeciwutleniające. Z tych względów otręby owsiane są często używane do sporządzania maseczek i wielu innych kosmetyków.

Kąpiel relaksująca

1 kg słomy owsianej zalać w garnku 5 litrami ciepłej wody. Odstawić na 2-3 godziny. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 30 minut. Po ugotowaniu i odcedzeniu odwar wlać do wanny wypełnionej w 1/3 objęto

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.