Wyszukiwarka ziół Wyszukiwarka ziół
Wszystkie A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ź Ż
p
 • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.)

  Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.)

  Od tysięcy lat uchodziła za jeden z najskuteczniejszych środków leczniczych, a także – odżywczych. Jej młodziutkie pędy i liście po długiej zimie ratowały ludzi i zwierzęta przed awitaminozą i szkorbutem, uzupełniając ubogą dietę w witaminy i mikroelementy.
 • Porost islandzki (Cetraria islandica L.)

  Porost islandzki (Cetraria islandica L.)

  Był niezbędnym elementem wyposażenia apteczki na każdym statku wojowniczych Wikingów, ratując ich z wielu opresji zdrowotnych, w tym zapobiegając chorobie morskiej... Leczył ich także z kaszlu i kataru, problemów żołądkowych i przyspieszał gojenie się ran odniesionych podczas łupieżczych wypraw....
 • Po zielone idziemy na łąkę

  Po zielone idziemy na łąkę

  O tym, co mogą dać nam zioła, chwasty, kwiaty czy szklanka kefiru, oraz o tym, jak zadbać o florę bakteryjną z JADWIGĄ KEMPISTY, lekarzem medycyny, pediatrą, autorką książek „Leczenie żywieniem” rozmawia Jolanta Podsiadła.
 • Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)

  Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)

  Jego łacińska nazwa wywodzi się od słowa „potentia”, oznaczającego siłę, moc, co świadczy o tym, jak bardzo nasi przodkowie cenili tę roślinę. Polskie nazwy ludowe – kurze ziele czy kurzyślad wiążą się z charakterystycznym układem liści, kojarzącym się z kurzą stopką.
 • Podbiał (Tussilago farfara L.)

  Podbiał (Tussilago farfara L.)

  Jego złocistożółte kwiatki sygnalizują, że wreszcie nadchodzi wiosna. Jako jedne z pierwszych zaczynają się wyłaniać po zimie – bywa, że spod śniegu. I natura w całej swej mądrości daje w ich postaci zwierzętom i ludziom lek na choroby często wiążące się ze zmianą pory roku, czyli przedwiośniem....
 • Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

  Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

  Legenda głosi, że święty Piotr, kiedy dowiedział się, że do bram nieba dorobiono nowy komplet kluczy, upuścił stary. W miejscu, w którym spadł, wyrosły pierwiosnki. Stąd pochodzi ich potoczna nazwa – kluczyki. Podobnie brzmią nazwy angielska, francuska i niemiecka (Keys of Heaven, Cleft de St Pierre...
 • Przepisy

  Przepisy

  zioła i chwasty na stole
 • Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.)

  Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.)

  Dioskorides w swojej „De materia medica” wyjaśnia, że nazwa Althaea pochodzi od słowa „althaeis” – „leczniczy”, gdyż roślina ta zwalcza mnóstwo rozmaitych dolegliwości.
 • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

  Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

  Słowianie przypisywali jej wielką moc magiczną. Zabezpieczali się przed demonami, zawieszając ją przy oknach i drzwiach w chatach. Rozkładali jej kępki w rogach pól, co miało chronić zasiewy od uroków.
 • Pierwsza pomoc zielarska

  Pierwsza pomoc zielarska

  Podczas wakacji bywa, że coś ci dolega, a do apteki daleko. Skorzystaj więc z tego, co masz pod ręką…
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.