Estragon zamiast soli

Estragon zamiast soli

Estragon to zioło znane głównie jako przyprawa kuchenna, które może z powodzeniem zastąpić sól. Jednak roślina posiada także liczne właściwości zdrowotne, dzięki którym znalazła zastosowanie również w medycynie i kosmetyce. Estragon możemy uprawiać w swoim ogródku lub w donicy na parapecie okna kuchennego.

W lecznictwie ludowym estragon był stosowany jako środek regulujący przemianę materii, a obecnie używany jest m.in. jako lek przeciwzapalny i przeciwskurczowy w przewlekłych schorzeniach żołądka i jelit.

Bylica estragon (Artemisia dracunculus L.) to inaczej bylica estragonowa, estragon, draganek, dragun, bylica głupich. Jest to aromatyczna bylina należąca do rodziny astrowatych, dorastająca do 150 cm wysokości, wytwarzająca niepodzielone, lancetowate lub równowąskie liście. Na szczytach łodyg znajdują się wiechy z licznymi, zwisającymi koszyczkami. Kwiaty są rurkowe koloru zielonkawożółtego.

Estragon wytwarza liczne zdrewniałe, pełzające kłącza. Roślina ta pierwotnie występowała w środkowej i południowej Rosji, Syberii oraz zachodniej części Ameryki Płn., a jej uprawę rozpoczęto w Południowo-Zachodniej Azji. W Europie estragon zaczęto uprawiać w średniowieczu. Obecnie uprawia się go w wielu kraj...

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.