Bazylia pospolita

Nazywana niekiedy bazylkiem ogrodowym, bazylijkiem lub bazyliszką polską pochodzi z południowej Azji, prawdopodobnie z Indii, a obecnie rośnie dziko na wybrzeżach Morza Śródziemnego. Uprawia się ją w wielu krajach umiarkowanego i ciepłego klimatu, a od XVI wieku również w Pols

Nazywana niekiedy bazylkiem ogrodowym, bazylijkiem lub bazyliszką polską pochodzi z południowej Azji, prawdopodobnie z Indii, a obecnie rośnie dziko na wybrzeżach Morza Śródziemnego.

Uprawia się ją w wielu krajach umiarkowanego i ciepłego klimatu, a od XVI wieku również w Polsce w celach przyprawowych i leczniczych. Cała roślina ma silny, bardzo przyjemny zapach.

Surowcem leczniczym jest ziele bazylii (Herba Basilici, syn. Herba Ocimumgratissimum). Zawiera ono znaczne ilości olejku eterycznego, garbniki, saponiny, niewielkie ilości glikozydów i flawonoidów oraz liczne kwasy organiczne i składniki mineralne.


Substancje te wykazują wszechstronne działanie na organizm ludzki. Pobudzają układ trawienny i zwiększają przyswajalność składników pokarmowych. Mają również właściwości wiatropędne, zapobiegają wzdęciom i przeciwdziałają zaparciom. Równie korzystnie działają na układ nerwowy przy nadmiernym jego pobudzeniu i w stanach depresyjnych.

Olejek destylowany z liści (Oleum Basilici) ma szerokie zastosowanie w aromaterapii, gdzie wykorzystuje się jego działanie wzmacniające, przeciwbólowe, pobudzające i odświeżające. Inhalacje z olejku bazyliowego w kominku aromaterapeutycznym są z kolei bardzo pomocne przy zmęczeniu umysłowym i kłopotach z koncentracją.

W Indiach uprawia się pokrewny gatunek bazylii – bazylię święta (Ocimum sanctum), znany tam pod nazwą tulsi. Już przed wiekami poświęcono ją bogu Krisznie i uznano za środek pomocny w różnych dolegliwościach, zwłaszcza przy „chorobach starości”.

Wyciągi z tej rośliny w warunkach doświadczalnych hamowały także owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, wywoływane nadmiernym stresem.


T.L.-M.

DLA URODY

Oliwka wygładzająca

30 g świeżych listków bazylii włożyć do wyparzonego słoika, zalać łyżką oliwy z oliwek i dobrze ugnieść. Następnie dodać szklankę oliwy, szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na tydzień. Po tym czasie odcedzić przez gazę. Przechowywać w chłodnym miejscu. Smarować nią cerę zanieczyszczoną wągrami i wypryskami. Doskonale nadaje się również do masażu ciała – nie tylko pielęgnuje skórę, ale także dzięki zapachowi łagodnie uspokaja i poprawia humor.

Okład oczyszczający pory

Garść suszonej bazylii zala

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.