Kuchnia  Pięciu Przemian

Kuchnia Pięciu Przemian

Teoria Pięciu Elementów wywodzi się z koncepcji yin–yang i opiera się na założeniu, że we wszystkim, co istnieje, można rozróżnić pięć aspektów: WODY, DRZEWA, OGNIA, ZIEMI i METALU.

I tak rozróżniamy pięć pór roku (w tym późne lato), tyle samo głównych organów (Zhang) w organizmie człowieka (wątroba, serce, śledziona, płuca, nerki), kolorów, smaków itd.

Pięć Elementów to pięć aspektów jednego życia, których wrażenie odnosimy do pięciu ruchów, Pięciu Elementów.

Wszystkie ruchy Pięciu Elementów działają na siebie, stwarzając równowagę życia wewnętrznego. Jest to chwiejna równowaga, zmieniająca się w trakcie powtarzających się cyklicznie przemian, w czasie których następują przypływy energii do każdego Zhang. Poszczególnym organom w ciele odpowiadają swoiste uczucia oraz odpowiedni zmysł, toteż człowiek raz jest skłonny do czynów pełnych odwagi, innym razem nie chce ryzykować, czyli może posiadać nadmiar odwagi lub też ostrożności. Czasem jest wesoły, innym razem melancho...

Autor: Anna Czelej
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.