Przez żołądek do zdrowego serca

Już filozofowie starożytnej Grecji wiedzieli, że styl życia, a w tym dieta, ma kolosalny wpływ na nasze dobre samopoczucie i długowieczność. Także w tradycyjnej medycynie chińskiej właściwe żywienie jest jedną z najważniejszych metod leczenia i zapobiegania chorobom. J

Już filozofowie starożytnej Grecji wiedzieli, że styl życia, a w tym dieta, ma kolosalny wpływ na nasze dobre samopoczucie i długowieczność.

Także w tradycyjnej medycynie chińskiej właściwe żywienie jest jedną z najważniejszych metod leczenia i zapobiegania chorobom.

Jak się do tego odnosi współczesna sztuka lekarska? O nowatorskim programie terapii

żywieniowej z mgr Małgorzatą Desmond i dr n. med. Edytą Biernat-Kałuża rozmawia Małgorzata Chomicz-Mielczarek.

Czy rzeczywiście zmiana diety może odwrócić niektóre procesy chorobowe?

Dr n. med. Edyta Biernat-Kałuża: Tak, odpowiednią dietą, (ale nie każdą) można leczyć, niekiedy uzyskując efekty porównywalne z terapią farmakologiczną. Właśnie tym zajmuje się, coraz bardziej ceniona na świecie, medycyna żywienia – ważny element Medycyny Stylu Życia (tzw. Lifestyle Medicine). W jej przypadku leczenie polega nie tylko na zwalczaniu objawów choroby, ale także eliminowaniu jej przyczyn. Oczywiście, nie da się tego osiągnąć po pojedynczej krótkiej wizycie u lekarza. Nowego stylu życia trzeba się nauczyć, dlatego konieczna jest wielotygodniowa praca z pacjentem.

Nie wystarczy wybrać się do zwykłej poradni dietetycznej?

Mgr Małgorzata Desmond: W medycynie żywienia pacjentem zajmuje się cały zespół specjalistów. W jego skład wchodzi także dietetyk kliniczny, który ma dużą wiedzę z zakresu Lifestyle Medicine. Taka osoba zdaje sobie sprawę, że tylko poprzez kompleksowe, daleko idące zmiany w diecie uda się uzyskać odpowiedni efekt terapeutyczny. Dla przykładu: za pomocą tradycyjnej diety zalecanej chorym z miażdżycą można obniżyć stężenie złego cholesterolu zaledwie o 5%. Z kolei dzięki medycynie żywienia spadek ten może wynieść nawet 36%, czyli podobnie jak przy użyciu leków!

Jak wyglądają konsultacje medycyny żywienia?

Mgr Małgorzata Desmond: W pierwszym w Polsce Centrum Medycyny Żywienia w Carolina Medical proponujemy dwa podstawowe typy konsultacji. Pierwszy to konsultacje jednorazowe, które oczywiście mogą być kontynuowane jak

o seria pojedynczych spotkań. Przed wizytą pacjent wypełnia bardzo dokładny kwestionariusz na temat swojego 

zdrowia, zażywanych leków oraz wymagane jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego przez 3 dni. Podczas wizyty może liczyć na analizę

obecnej diety oraz dokładne wytyczne żywieniowe wraz z przykładami menu i przepisów – wszystko dostosowane do swoich problemów medycznych. Często na takie wizyty do mnie kieruje pacjentów dr Biernat-Kałuża lub inny lekarz rozumiejący możliwości terapii za pomocą medycyny żywienia.

Drugi typ konsultacji to wielotygodniowe programy terapii żywieniowej, które są przeznaczone dla pacjentów z poważniejszymi schorzeniami. Przez ponad 3 miesiące pacjent wielokrotnie spotyka się ze specjalistą medycyny żywienia, lekarzem i psychologiem. Jest to program, który uczy trwałych zmian stylu życia.

Co przede wszystkim składa się na taką dietę?

Mgr Małgorzata Desmond: Podejście medycyny żywienia opiera się na tradycyjnych schematach żywienia obow

iązujących od wieków w pewnych rejonach świata. Podstawą diety są cztery grupy pokarmowe: warzywa, owoce, rośliny strączkowe i pełne ziarna zbóż. I tak np. na Melanezji, gdzie szwedzcy naukowcy w latach 70. nie stwierdzili występowania chorób krążenia nawet u starszych mieszkańców tej populacji, podstawą jadłospisu są bulwy yam, pataty, taro, papaya, mango, melon, dynia i od czasu do czasu ryby. Z kolei mieszkańcy wyspy Okinawa w Japonii, gdzie zachorowalność na chorobę niedokrwienną serca należała do

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.