Kefir

Kefir

Kiedy upał doskwiera, bardzo chętnie sięgamy po kefir, który ma orzeźwiający smak. Na jego bazie można także przygotować pyszny chłodnik lub kolorowe koktajle warzywne i owocowe. Czy rzeczywiście jest tak zdrowy, jak piszą w niektórych książkach czy artykułach...?

koprem, z kefirem i jajkiem.

Oprócz chłodnika, warto latem sięgnąć po koktajle warzywne i owocowe na bazie kefiru. To świetny pomysł na dostarczenie organizmowi niezbędnych odżywczych składników i bomby witaminowe. Wystarczy zmiksować świeże owoce (truskawki, porzeczki, maliny, jeżyny i inne) lub warzywa (szpinak, jarmuż, koperek, natkę pietruszki, seler naciowy, szczypior czy pomidory) z kefirem, by otrzymać zdrowy, niskokaloryczny i niezwykle pożywny napój, dużo lepszy niż słodzone i sztucznie barwione przemysłowe jogurty owocowe albo gazowane napoje. Najzdrowsze są koktajle zmiksowane z zielonymi warzywami – w połączeniu z kefirem dostarczają najwięcej kwasu foliowego.
Poza tym na bazie kefiru lub z dodatkiem kefiru można upiec chleb i bułeczki, ciasta i ciasteczka, zrobić pulchne naleśniki lub sosy do sałatek i innych potraw.

Znaczenie dietetyczne i zdrowotne
Kefir nie bez powodu nazywany jest napojem stulatków. Posiada wiele właściwości zdrowotnych.

l Jest źródłem witamin i soli mineralnych: m.in. wapnia oraz witaminy D i innych. Dzięki temu pomaga budować mocne kości (zapobiega utracie masy kostnej i osteoporozie) oraz pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

l Zawiera cały szereg witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 oraz dobrze przyswajalny kwas foliowy). Witaminy te chronią układ nerwowy, odpowiadają za prawidłowe podziały komórek w organizmie i odpowiedni wygląd naszej skóry. Z tego względu kefir można z powodzeniem wykorzystywać w leczeniu problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca czy poparzenia słoneczne.

l Doskonały probiotyk: probiotyczne bakterie dostarczane naszemu organizmowi po wypiciu kefiru wzmacniają układ odpornościowy oraz chronią przewód pokarmowy. Zapobiegają zaparciom i wzdęciom, działają dobroczynnie w okresie antybiotykoterapii pomagając zasiedlić i odbudowując śluzówkę jelita.

l Kefir jest także dobrym lekarstwem na biegunki, szczególnie podróżne. Dobrze jest go pić regularnie przez pewien czas przed wyjazdem w dalekie kraje. Jako probiotyk stworzy barierę nieprzepuszczalną dla obcych, groźnych bakterii bombardujących nasz przewód pokarmowy i pozwoli bezpiecznie cieszyć się smakiem egzotycznych potraw.

l Kwas mlekowy zawarty w kefirze jest znacznie lepiej przyswajalny przez dzieci niż jogurtowy. Wspomaga procesy trawienia białek, wzmaga apetyt, korzystnie wpływa na mikroflorę symbiotyczną przewodu pokarmowego. Zapobiega też gruźlicy, ponieważ hamuje rozwój prątków Kocha.

l Picie kefiru jest również dobrym rozwiązaniem dla osób z nietolerancją cukru mlecznego, czyli laktozy. Paciorkowce mlekowe szybko rozkładają złożone węglowodany do cukrów prostych, pozostawiając jedynie śladowe ilości laktozy, a poza tym kefir jest świetnym źródłem laktazy – enzymu potrzebnego do trawienia cukru mlecznego. Możliwe więc, że spożywając kefir, chory pozbędzie się niewygodnego schorzenia.

l Działa przeciwnowotworowo. Badania przeprowadzone przez francuskich i brazylijskich naukowców dowodzą, że ekstrakt z kefiru ma zdolność hamowania rozrostu komórek nowotworowych piersi.

l Dba o nasze serce. Systematyczne picie kefiru wpływa pozytywnie na regulację ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Według naukowców z Bristolu zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca i wystąpienia ostrego zawału, szczególnie u kobiet.

l Zapobiega cukrzycy. Według uczonych z Uniwersytetu Harvarda, picie kefiru redukuje ryzyko rozwoju cukrzycy typu II u mężczyzn, ponieważ sprawnie normalizuje glikemię.

Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.