Kefir

Kefir

Kiedy upał doskwiera, bardzo chętnie sięgamy po kefir, który ma orzeźwiający smak. Na jego bazie można także przygotować pyszny chłodnik lub kolorowe koktajle warzywne i owocowe. Czy rzeczywiście jest tak zdrowy, jak piszą w niektórych książkach czy artykułach...?

l Poza tym kefir pomaga w alergiach, migrenach, dnie moczanowej i reumatyzmie.

Właściwości kosmetyczne
Kefir można z powodzeniem wykorzystać nie tylko w kuchni, ale również w łazience. Doskonale nadaje się do zabiegów kosmetycznych, szczególnie do cery tłustej – 2–3 razy w tygodniu warto zaaplikować sobie maseczkę z płatków waty zanurzonych w kefirze. Po mniej więcej dwóch tygodniach kuracji skóra nabiera zdrowszego kolorytu, znikają wypryski i skóra produkuje znacznie mniej sebum. Dzieje się tak dlatego, że kefir nadaje skórze kwaśny odczyn, którego nie lubią bakterie i działa lekko złuszczająco.

Okłady kefirowe stosuje się także na pokryte wypryskami dekolt i plecy – do tego potrzebna jest jednak pomoc drugiej osoby. Za pomocą płaskiego pędzelka smaruje się skórę kefirem z niewielkim dodatkiem soku z cytryny, a po kwadransie należy wszystko spłukać pod prysznicem.

Dobre rezultaty przynosi robienie okładów z kefiru na poparzenia słoneczne. Można w tym celu nasączyć nim ściereczkę lub ręcznik z delikatnego materiału i przykładać, aż przyniesie odczuwalną ulgę.

Kefiru można użyć również na zniszczoną skórę dłoni, na przykład po sprzątaniu. Wystarczy zanurzyć dłonie w kefirze wymieszanym 1:1 z wystudzonym naparem z rumianku, opłukać wodą i natrzeć kremem.

Grzybek tybetański
Od wielu lat w Polsce popularne jest przygotowywanie kefiru domowym sposobem za pomocą tak zwanego grzybka tybetańskiego, który zwany jest również grzybkiem jogów hinduskich. Jest to nic innego, jak oryginalne ziarna kefiru kaukaskiego, bardzo podobne do tych, jakie stosowali kaukascy pasterze do przygotowywania swojego napoju.
Grzybek tybetański nie posiada łacińskiej nazwy systematycznej, nie należy więc do królestwa roślin i grzybów.

Ziarna kefiru są jednak bardzo sprawnie działającym symbiotycznym układem, w skład które-go wchodzi cały szereg pomniejszych organizmów. Są to między innymi bakterie paciorkowców homofermentatywnych (Streptococcus lactis) i pałeczek mlekowych (Lactobacillus acidophilus) oraz drożdże. Niektóre wersje wzbogacone „bio” zawierają także bakterie probiotyczne z rodzaju Bifidobacterium. Na rynku dostępne są w sprzedaży probiotyczne ziarna kefiru kaukas-kiego Active Flora zawierające 65-80% bakterii z rodzaju Lactobacillus, 8-23% z rodzaju Lactococcus i Leuconostoc oraz 2–12% drożdży. Ziarna kefirowe mogą mieć bardzo różną średnicę – od 0,3 do 2 cm i szybko rozmnażają się przez pączkowanie. Całą strukturę wspiera sieć zbudowana z lipidów, białek oraz cukru glukozo-galaktanu, zwanego także kefiranem. To właśnie ten polisacharyd sprawia, że ziarna wydają się nieco oślizgłe i nabierają białego, kremowego lub żółtawego koloru. Grudki grzybka przypominają z wyglądu i w dotyku kwiat kalafiora.

Grzybek zwany jest tybetańskim, ponieważ tradycję przyrządzania kefiru od kaukaskich pasterzy przejęli z czasem mieszkańcy Wschodniej Azji. Do Polski trafił dzięki profesorowi Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który przez pięć lat mieszkał w Indiach i tam zachorował na nowotwór wątroby. Opiekował się nim tybetański mnich, który leczył go przy pomocy ziaren kefirowych. Po wyzdrowieniu profesor przywiózł grzybek do ojczyzny i zaczął rozdawać znajomym.

Grzybkiem tybetańskim zainteresował się nieżyjący już franciszkanin, znany zielarz i propagator ziołolecznictwa, ojciec Grzegorz Franciszek Sroka. W swoim Poradniku ziołowym pisał, jak prawidłowo przyrządzać ziarna kefirowe na mleku. Według ni

Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.