Menopauza - Jak sobie radzić

Menopauza - Jak sobie radzić

Przekwitanie zarówno w życiu kobiety, jak i mężczyzny to często trudny czas, naznaczony takimi nieprzyjemnymi objawami, jak pogorszenie nastroju, apatia, niekorzystne zmiany w wyglądzie, problemy hormonalne i inne zdrowotne. Istnieją jednak sposoby, by wejść w ten okres z podniesioną głową, radosnym nastrojem i uśmiechem na twarzy. Pomogą w tym odpowiednia dieta, zioła oraz sportowy strój.

aniem może się okazać wzbogacenie diety większą ilością hormonów roślinnych (fitohormonów), czyli estradiolu.
Tak zwane fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego zawarte w kilkuset gatunkach roślin, pozwalające tworzyć w organizmie cząsteczki estrogenów. Biologiczne działanie tych związków zostało potwierdzone w badaniach klinicznych już w 1926 roku.
Dzielą się na trzy klasy:

l izoflawony zawarte w: soi i jej przetworach, soczewicy, fasoli, bobie, grochu, pszenicy i jej kiełkach, jęczmieniu, życie, ryżu i otrębach,

l lignany zawarte w: wiśniach, gruszkach, jabłkach, siemieniu lnianym, nasionach słonecznika, marchwi, koprze włoskim, cebuli, czosnku, olejach roślinnych i piwie z chmielu,

l kumestany zawarte w: kiełkach soi i lucerny oraz w czerwonej koniczynie.

Szereg badań sprawdzających działanie biologiczne fitoestrogenów dowiódł ich pozytywnego i kompleksowego działania na kobiecy organizm. Odkryto, że estradiol wykazuje właściwości:

l przeciwwirusowe, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze,
l antyproliferacyjne, przeciwnowotworowe i hamujące rozrost naczyń krwionośnych wokół guza,

l antyoksydacyjne i antymutagenne,

l przeciwzapalne.

W 2001 roku przeprowadzono badania kliniczne porównujące skuteczność działania preparatów soi i hormo- nalnej terapii zastępczej w leczeniu objawów menopauzy. Poddało się im 177 kobiet. W obu grupach zaobserwowano w miarę równy spadek cholesterolu całkowitego, jednak postępy zmian miażdżycowych u pań przyjmujących preparaty soi były nieznacznie mniejsze (35% w porównaniu z 39% w grupie HTZ). Co ciekawe, w grupie „sojowej” zaobserwowano większy spadek grubości endometrium, co potwierdziło doniesienia o zmniejszonej częstości występowania nowotworu endometrium u kobiet spożywających produkty sojowe.

Bardzo dobre wyniki osiągnięto też w badaniach wpływu izoflawonów na masę kostną u pań w okresie menopauzy. Niski poziom estrogenów w tym czasie powoduje gorsze wchłanianie wapnia przez ściany jelita i prowadzi do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Badania z 2000 roku nad komórkami kościogubnymi (rozpuszczającymi kości) wykazały zahamowanie ich namnażania i aktywności pod wpływem izoflawonów sojowych. Kolejne, z 2001 roku dowiodły, że izoflawony zwiększają namnażanie i różnicowanie komórek kościotwórczych i są odpowiedzialne za wzrost produkcji kolagenu niezbędnego w utrzymaniu grubości i elastyczności skóry oraz dobrej kondycji stawów.

Inną grupą roślin warzywnych wykazujących prozdrowotny wpływ na organizm kobiety w okresie menopauzy są warzywa kapustne bogate w związki indolowe. Wykazują one pozytywny wpływ na niekontrolowane namnażanie się komórek w gruczołach rozrodczych u kobiet, dzięki czemu chronią przede wszystkim przed rozwojem nowotworu piersi. Dlatego w naszej diecie nie powinno zabraknąć różnych odmian kapusty, brukselki, brokułów, kalafiora czy też kalarepki.
Obok cennych warzyw i owoców, panie w okresie menopauzy powinny sięgać po zioła łagodzące wiele przykrych objawów. Należą do nich: piwonia lekarska (Paeonia officinalis), arcydzięgiel chiński (Angelica sinensis), pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa), niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus), malina właściwa (Rubus idaeus), lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) oraz dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), o których piszę w kolejnym artykule o naturalnych środkach pomocnych w leczeniu objawów menopauzy.

O andropoauzie przeczytacie w następnym numerze.

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.