Zioła pomocne w menopauzie

Zioła pomocne w menopauzie

Istnieje pewna grupa środków roślinnych, które wspomagają organizm w syntetyzowaniu niewielkich ilości hormonów płciowych, gdy ich poziom zaczyna zbyt mocno spadać. Niektóre łagodzą lub eliminują uderzenia gorąca, stany lękowe i depresję, a także inne dolegliwości związane z wahaniami poziomu hormonów i zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

ynia krwionośne – zapobiega i łagodzi nadciśnienie tętnicze.
Efektywność pluskwicy w leczeniu dolegliwości związanych z okresem przekwitania u kobiet potwierdziły badania kontrolne. W 2003 roku wenezuelski lekarz dr Gerardo Hernández Muoz przeprowadził w Caracas badania na grupie kobiet leczonych z powodu nowotworu piersi i przyjmujących Tamoksifen. Podawanie im ekstraktu izoflawonów z pluskwicy groniastej spowodowało istotny spadek uderzeń gorąca oraz zanik tych dolegliwości u połowy badanych pacjentek.

UWAGA!
Pluskiwcy groniastej powinny się wystrzegać osoby cierpiące na nowotwory hormonozależne. Nie należy jej także stosować dłużej niż 3 miesiące i w dawce wyższej niż 5 g suszu lub 10–25 kropli nalewki na dzień, ponieważ może wywołać toksyczne objawy i uszkodzić wątrobę!

Niepokalanek pieprzowy
(Vitex agnus-castus)

W odróżnieniu od innych wymienionych tu gatunków roślin, niepokalanek pieprzowy to krzew lub niskie drzewko z charakterystycznymi owłosionymi liśćmi, złożo- nymi z dziewięciu podłużnych listków odchodzących promieniście od nasady ogonka. Kwiaty koloru purpurowego zebrane są w podłużne kwiatostany. Owoce są małe, twarde i zawierają po cztery nasiona. Niepokalanek pieprzowy pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (południowej Europy i Azji Mniejszej). Chętnie uprawia się go jako roślinę ozdobną, dzięki czemu poza ojczyzną zyskał popularność w krajach poło- żonych bliżej równika.
 Surowcem zielarskim są dojrzałe, wysuszone owoce zawierające glikozydy irydoidowe (agnuzyd i aukubinę), flawony i flawonole, diterpenoidy i ślady olejku eterycznego z cyneolem, limonenem i pinenem.
W czasach średniowiecza owoce niepokalanka postrzegane były jako symbol dziewictwa – podobno pomagały wytrwać mnichom w celibacie – stąd ich tradycyjna nazwa – mnisi pieprz. Przez mniej świątobliwych przyjmowany był natomiast jako afrodyzjak. Dziś owoce niepokalanka mają status leku tradycyjnego uznanego przez Komisję Europejską. Przyjmuje się, że dzienna dawka sproszkowanego surowca nie powinna przekraczać 3 g.
Niepokalanka wykorzystuje się w leczeniu różnych dolegliwości kobiecych, związanych zarówno z zaburzeniami miesiączkowania, jak i z menopauzą. Działa uspokajająco, także w depresji. Stosuje się go w zespole napięcia przedmiesiączkowego, zaniku okresu, niedoczynności ciałka żółtego oraz bolesności piersi.

Lukrecja gładka
(Glycyrrhiza glabra)

Uprawia się ją w Polsce i innych krajach Europy, ale nie jest rodzimym gatunkiem. Dotarła tu z krajów Morza Śródziemnego oraz Azji Zachodniej i Środkowej. Ma charakterystyczny palowy korzeń, który w przekroju jest żółty i bardzo słodki w smaku (50 razy słodszy od cukru trzcinowego). Słabiej rozpoznawana jest morfologia nadziemnych części tej rośliny. Lukrecja jest byliną o wzniesionych, ulistnionych łodygach, dorastających do 1,5 m. Liście są naprzemianległe, ciemnozielone, nieparzystopierzaste, złożone z eliptycznych, ostro zakończonych listków. Kwiaty mogą mieć różną barwę, od fioletowej do białej i zebrane są w gęste, długie grona osadzone na szypułkach wyrastających z kątów liści.
Surowcem zielarskim jest korzeń, który zawiera saponiny triterpenowe (kwas glicyryzynowy oraz nadającą lukrecji słodki smak glicyryzynę), flawonoidy, fitosterole, węglowodany, wolne aminokwasy, betainę, cholinę, olejek eteryczny, żywice, gorycze i sole mineralne.
Lukrecja jest istotnym składnikiem wielu ziołowych mieszanek stosowanych w leczeniu chorób kobiecych. Działa moczopędnie, zapobiega obrzękom, zmniejsza wrażliwoś

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.