Zioła pomocne w menopauzie

Zioła pomocne w menopauzie

Istnieje pewna grupa środków roślinnych, które wspomagają organizm w syntetyzowaniu niewielkich ilości hormonów płciowych, gdy ich poziom zaczyna zbyt mocno spadać. Niektóre łagodzą lub eliminują uderzenia gorąca, stany lękowe i depresję, a także inne dolegliwości związane z wahaniami poziomu hormonów i zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

piersi i apetyt na węglowodany. Reguluje układ hormonalny kobiety, działa estrogennie, dzięki czemu łagodzi objawy huśtawki hormonalnej.
Poza tym korzeń lukrecji wykazuje właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwalergiczne i osłaniające na błony śluzowe, np. w stanach zapalnych gardła i krtani. Zaleca się ją w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Nie hamuje wytwarzania soku żołądkowego, ale działa wzmacniająco na natu- ralne mechanizmy obronne żołądka, przez co przyspiesza gojenie się wrzodów. Stymuluje także układ odpornościowy – pobudza komórki do produkcji interferonu – substancji naturalnie wytwarzanej przez organizm do walki z wirusami.

UWAGA!
Preparatów z lukrecją nie należy stosować podczas ciąży i karmienia, w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, arytmii serca, chorobach nerek, tarczycy i wątroby oraz podczas przyjmowania preparatów z naparstnicą. Dłuższe niż 6 tygodni przyjmowanie lukrecji może prowadzić do rozwoju nadciśnienia.

Lucerna siewna
(Medicago sativa)

Lucerna jest ważną rośliną pastewną i paszową. Pochodzi z Azji Środkowej, skąd jeszcze przed naszą erą dotarła do Chin i Grecji, a następnie w VIII w. n.e. do Hiszpanii i Afryki Północnej. W Polsce można ją spotkać na łąkach, pastwiskach, polach i przy drogach. To roślina rozkrzewiona, rozesłana lub podnosząca się, o liściach złożonych z trzech jajowatych listków. Kwiaty są nektarowe, przyciągające pszczoły, liliowe do purpurowych, zebrane w wielokwiatowe grona. Owocem jest strąk z wieloma nasionami.
Surowcem zielarskim jest ziele lucerny pozyskiwane z upraw użytkowych. Zawiera białka, sole mineralne (m.in. wapń, fosfor, żelazo), witaminy z grupy B, C, D, E, K i A, saponozydy, związki fenolowe, fitoestrogeny (genisteinę i kumostrol), garbniki, nienasycone kwasy tłuszczowe i wolne aminokwasy.
Lucerna działa dosyć kompleksowo, przede wszystkim na trzy układy: krążenia, moczowy i hormonalny. Jest bardzo polecana w problemach związanych z menopauzą. Wzmacnia organizm, obniża poziom cholesterolu we krwi i niweluje blaszkę miażdżycową, reguluje glikemię, dzięki właściwościom estrogennym pomaga w utrzymaniu gęstości kości. Stosuje się ją przy miażdżycy, zmęczeniu, wyczerpaniu fizycznym i psychicznym, w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego, problemach hormonalnych, w chorobach układu moczowego oraz w kamicy dróg moczowych.
Warto włączyć do codziennej diety kiełki lucerny, tak zwane alfa-alfa. Wykazują takie same właściwości jak ziele, a poza tym składniki lecznicze są w nich bardziej skoncentrowane. Kiełki można dodawać do sałatek, surówek, zup, ciepłych dań, kanapek lub po prostu chrupać same dla siebie. Są delikatne i łagodne w smaku, podniosą wartość zdrowotną każdego posiłku.

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.