Zioła pomocne w menopauzie

Zioła pomocne w menopauzie

Istnieje pewna grupa środków roślinnych, które wspomagają organizm w syntetyzowaniu niewielkich ilości hormonów płciowych, gdy ich poziom zaczyna zbyt mocno spadać. Niektóre łagodzą lub eliminują uderzenia gorąca, stany lękowe i depresję, a także inne dolegliwości związane z wahaniami poziomu hormonów i zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Istnieje pewna grupa środków roślinnych, które wspomagają organizm w syntetyzowaniu niewielkich ilości hormonów płciowych, gdy ich poziom zaczyna zbyt mocno spadać. Niektóre łagodzą lub eliminują uderzenia gorąca, stany lękowe i depresję, a także inne dolegliwości związane z wahaniami poziomu hormonów i zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Piwonia chińska
(Paeonia lactiflora)

Jest to wieloletnia roślina o pięknych, dużych, kolorowych i pachnących kwiatach, znana większości z nas z ogrodów. Posiada mocno rozgałęziony korzeń, który po wysuszeniu stanowi cenny surowiec zielarski wykorzystywany do łagodzenia wielu schorzeń kobiecych.
Piwonia chińska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej: Chin, Japonii oraz Indii. W południowej Europie można spotkać jej bliską kuzynkę, piwonię lekarską (Paeonia officinalis), dawny, niemal zapomniany już lek na epilepsję, artretyzm, dolegliwości żołądkowe, kaszel i problemy skórne. W tym celu wykorzystywano nasiona, natomiast jej suszone płatki chętnie dodawano do mieszanek ziołowych, by poprawić ich wygląd i zapach.
Chińczycy najczęściej wykorzystują piwonię w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych, takich jak zanik okresu czy bolesne miesiączkowanie, ale równie skutecznie pomaga ona walczyć z negatywnymi następstwami starzenia się u kobiet – jest lekiem na demencję, bóle i zawroty głowy oraz problemy krążeniowe. Piwonia rozszerza naczynia krwionośne, co obniża ciśnienie, działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, więc zapobiega uszkodzeniom tętnic i odkładaniu się blaszki miażdżycowej oraz kurczy macicę.
Kiedy naukowcy bliżej przyjrzeli się korzeniowi piwonii, odkryli w nim szereg substancji aktywnych, m.in. charakterystyczne dla tego gatunku glikozydy, zwane peonifloryną oraz działające przeciwzapalnie galotaniny. Natomiast płatki zawierają antocyjany, takie jak peonina, glikozydy (peoniny) oraz flawonoidy – pochodne kemferolu. Przyjmuje się, że maksymalna dawka doustna suszonego korzenia to 6–15 g dziennie.
Poza tym w medycynie chińskiej piwonia uchodzi za skuteczny lek na skurcze żołądka i problemy wątrobowe i jest stosowana miejscowo w leczeniu egzemy, ran, czyraków, otarć i oparzeń.

Koniczyna łąkowa
(Trifolium pratense)

Koniczyna łąkowa (lub czerwona) to bardzo popularna roślina w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Rośnie na łąkach, pastwiskach, przy drogach i na miedzach. Uprawia się ją także jako roślinę pastewną. Wyróżnia się charakterystycznymi trójkątnymi przylistkami i różowymi kwiatami zebranymi w główki i osadzonymi pojedynczo lub podwójnie na szczytach gałązek.
Jej lecznicze działanie odkryli północnoamerykańscy Indianie. Surowcem zielarskim są kwiaty lub całe ziele rośliny pozyskiwane ze stanu naturalnego i z upraw polowych. Oba surowce są bogatym źródłem flawonoidów (izoflawonów, pochodnych kemferolu, izoramnetyny i kwercetyny), antocyja- nów, fenolokwasów (m.in. salicylowego i kumarynowego), garbników, witamin A, B, C i E oraz soli mineralnych. Poza tym zawierają ślady olejku eterycznego.
Izoflawony zawarte w koniczynie łąkowej pomagają zwalczać objawy i wczesne symptomy menopauzy, np. uderzenia gorąca oraz pomagają utrzymać prawidłową gęstość kości. Poza tym wyciągi z koniczyny działają przeciwzapalnie (przede wszystkim na drogi oddechowe), przeciwskurczowo, moczopędnie, wykrztuśnie, wzmacniająco, odtruwająco, regulują metabolizm oraz wspomagają czynność wątroby i pęcherzyka żółciowego. Oprócz tego wyciągi z koniczyny obniżają poziom złego cholesterol

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.