Schudnąć bez skalpela

Zaliczane do chorób cywilizacyjnych nadwaga i otyłość to nie tylko problemy estetyczne, ale także zagrożenie dla zdrowia. Najczęściej towarzyszy im wiele chorób: serca i układu krążenia, pęcherzyka żółciowego, cukrzyca typu II, zwyrodnienia stawów biodrowych, kolanowych, kręgo

Zaliczane do chorób cywilizacyjnych nadwaga i otyłość to nie tylko problemy estetyczne, ale także zagrożenie dla zdrowia.

Najczęściej towarzyszy im wiele chorób: serca i układu krążenia, pęcherzyka żółciowego, cukrzyca typu II, zwyrodnienia stawów biodrowych, kolanowych, kręgosłupa, a także żylaki. Dlatego powrót do prawidłowej wagi staje koniecznością.

Za i przeciw chirurgii bariatrycznej

Najtrudniejsza do pokonania jest otyłość rzędu 120–140 kilogramów i więcej. Współczesna chirurgia oferuje takim pacjentom wiele zabiegów operacyjnych, które z pewnością są bardzo skuteczne. Wycinanie 2/3 żołądka oraz jednoczesne znaczne skrócenie przewodu pokarmowego, zakładanie opasek na żołądek, których długość jest regulowana w zależności od stopnia zmniejszenia jego objętości oraz wiele innych przynoszą długotrwały ubytek masy ciała, a wtedy cofają się lub zmniejszają objawy chorób towarzyszących otyłości. Jak dowodzą wyniki badań, otyłość olbrzymia sprawia, że ludzie grubi czują się odrzuceni, żyją niemal na marginesie społeczeństwa. Problemem stają się zwykłe, codzienne sprawy, takie jak zakup ubrania, butów, bielizny. Operacja chirurgiczna poprawia jakość ich życia. Jednak nie wszyscy lekarze należą do zwolenników skalpela. Jego przeciwnicy podkreślają fakt, że wszystkie operacje, nawet te pozornie najprostsze, niosą zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dzieje się tak nawet w przypadku rutynowych zabiegów. Wystarczy bowiem w ogólnej statystyce tylko pół procent nieudanych (co należy uznać za ogromny sukces lekarski) – co oznacza przecież wiele osób, które po operacji będą miały ciężkie życie. Ponadto wszystkie zabiegi operacyjne związane z powrotem do prawidłowej wagi są kosztowne, bo NFZ proponuje refundację jedynie w bardzo szczególnych przypadkach i wymaga wielu dokumentów, co jest uciążliwe dla pacjentów. Tymczasem międzynarodowe organizacje zdrowotne zaliczają otyłość do chorób cywilizacyjnych, które powinny być leczone w ramach świadczeń medycznych. To jednak wymagałoby zmiany organizacji, przepisów oraz… pieniędzy. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania na zabiegi chirurgiczne, czasem nawet do 3 lat, ponieważ nie ma zbyt wielu lekarzy wyspecjalizowanych w chirurgii bariatrycznej. Istnieją jednak metody alternatywne.

 

By tlenu było więcej

– Bardzo skuteczną, tańszą, choć może psychicznie trudną do zaakceptowania jest opracowana przeze mnie kompleksowa metoda utraty wagi połączona z urynoterapią – twierdzi doświadczona lekarka naturalistka Jadwiga Górnicka, która z powodzeniem pomogła wielu pacjentkom. Na czym polega ta metoda?

Pierwszy krok to poprawienie oddychania pacjenta i zwiększenie dostawy tlenu do organizmu. Jest on niezbędny do przyswojenia substancji odżywczych, wytworzenia energii oraz odnowy komórkowej. Tlenu potrzebujemy także po to, by nastąpiło usunięcie wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii. Przy płytkim oddychaniu organizm otrzymuje go mniej, z konieczności słabsze jest także oczyszczanie organizmu z gazowych toksyn. Te zaś, później już w postaci stałej, odkładają się w różnych organach, na przykład stawach i jelicie grubym, i stają się przyczyn

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.