Odchudzaj się mądrze

W zasadzie każdy słyszał, że aby odchudzić się skutecznie i z pożytkiem dla zdrowia, trzeba cierpliwości. To musi potrwać odpowiednio długo. Ale są takie momenty, że najrozsądniejsze osoby zapominają o tym, szukając drogi na skróty. Chcą schudnąć szybko, bez wyrzeczeń, bez efektu jo-jo. W kolorowych pismach i w Internecie pełno jest diet, które obiecują takie właśnie rezultaty, czego przykładem jest bardzo popularna latem dieta bikini. Wiele obiecują też reklamy preparatów ułatwiających i przyspieszających odchudzanie. O tym, czy da się schudnąć 5 kg w 10 dni, czy warto wydawać pieniądze na modne suplementy z dr MagdalenĄ BiałkowskĄ z Instytutu Żywności i Żywienia rozmawia Maria Szczerska.

Choć lato w pełni, nie wszyscy już zaliczyli wakacyjny wyjazd. Niektórzy, a przede wszystkim niektóre szukają skutecznej diety, by pozbyć się kilku kilogramów, bo przecież trzeba zaprezentować się w skąpym kostiumie plażowym. Czy to dobry pomysł?

Każdy czas i każdy powód jest dobry, by pozbyć się choć kilku zbędnych kilogramów. Jednak w tym konkretnym przypadku, czyli na pięć minut przed odjazdem na urlop popularna dieta bikini nie jest wskazana. Prawdę mówiąc, powinna się ukazywać w czasopismach zimą, a w dodatku mocno skorygowana. Chodzi przecież o to, by nie tylko wcisnąć się w mniejszy kostium, ale też pokazać ładne ciało. Tego nie da się osiągnąć w kilka dni.

A jeśli ktoś się zagapił i teraz szuka ratunku? Najpopularniejsza dieta bikini, prezentowana w Internecie, obiecująca pozbycie się 5 kilogramów w 10 dni, na pierwszy rzut oka nie wydaje się taka zła. Zalecany przez nią zestaw produktów chyba jest do zaakceptowania.

Z tym się zgadzam. Odtłuszczony nabiał, pełnoziarniste pieczywo i muesli, ryby, chude mięso i wędliny, a przede wszystkim dużo warzyw i owoców – wszystko to może być podstawą zdrowej zbilansowanej diety. Jednak plan gubienia kilogramów zbudowany na tej bazie jest trudny do zaakceptowania.

Dlaczego? Przecież mamy tu i oczyszczanie, i utrwalenie wagi. To chyba ważne?

Ważne, ale nie w ten sposób, a głównie nie w tak krótkim czasie. Weźmy pierwszy etap, czyli oczyszczanie i przygotowanie do diety, czego mamy dokonać w ciągu dwóch dni. Tymczasem trzeba wiedzieć, że oczyszczanie organizmu to długi proces, w którym, jedząc produkty wartościowe, bogate w witaminy, biopierwiastki, przeciwutleniacze i błonnik, musimy nie tylko uwolnić organizm od toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, ale także nasycić go potrzebnymi mu zdrowymi składnikami. Potrzeba na to znacznie więcej niż dwa dni, a ile, to zależy od tego, jak odżywialiśmy się wcześniej. Oczywiście można w dwa dni stracić obiecany kilogram wagi, ale nie będzie to tłuszcz, lecz gównie woda. Poza tym skąpe porcje jedzenia, dostarczające 800–1000 kcal, sprawią, że przewód pokarmowy będzie mniej wypełniony.

Kolejny etap trwa już dłużej.

Rzeczywiście, przez kolejne 6

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.