Cebula

Cebula

Cebula posiada specyficzny smak i aromat, jest niskokaloryczna, ale ciężkostrawna. Wyciska z oczu łzy, zawiera jednak cenne dla naszego zdrowia składniki. Pomaga zapobiegać wielu chorobom, mi.in. cukrzycy, miażdżycy i nie tylko…

Wyniki badań opublikowane na  spotkaniu The Endocrine Society w San Diego potwierdziły cenne właściwości ekstraktu z cebuli Allium cepa.

Co to za roślina?    
Cebula (Allium cepa) to roślina z rodziny czosnkowatych, może mieć kształt okrągły, podłużny i płaski. Suche warstwy zewnętrzne mogą mieć kolor brązowy, biały lub czerwony. Liście wyrastające nad ziemią są rurkowate, spośród nich wyrasta długa łodyga z kwiatostanami zebranymi w baldachimy. Cebula uprawiana była w Azji, na Bliskim Wschodzie i w krajach śródziemnomorskich. W Europie pojawiła się w średniowieczu i do tej pory jest często spotykana w ogrodach. Odmian cebuli jest wiele, ale większość  z nich to odmiany jednego gatunku – cebuli zwyczajnej.

Krótka historia cebuli    
Nie ulega wątpliwości, że znana była już w starożytno...

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.